foto: wikimedia.commons.org

Oprócz setki nowych fotoradarów od 2015r. pojawi się także 29 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości, oraz 20 dodatkowych urządzeń rejestrujących przejazd na czerwonym świetle – poinformowała Inspekcja Transportu Drogowego.

O pojawieniu się na polskich drogach nowych fotoradarów informuje interia.pl. Jeszcze w br. 55 starych masztów zastąpionych zostanie zupełnie nowymi, wyposażonymi w radary. W 45 nowych miejscach pojawią się kolejne urządzenia. Wciąż trwa likwidacja starych masztów, w których nie ma już fotoradarów.

Prowadzone są także dalsze testy systemu odcinkowego pomiaru prędkości. Objęte kontrolą mają być jak donosi interia.pl m.in. dwa odcinki ekspresowej „siódemki”: w Małopolsce między Pcimiem a Stróżą oraz między Suchedniowem i Gózdem w województwie świętokrzyskim. Poza tym najwięcej – aż 5 odcinków – ma być na Mazowszu – 4 na krajowej „pięćdziesiątce”, czyli tranzytowej obwodnicy Warszawy.

System będzie odczytywał nr rejestracyjny i godzinę wjazdu na odcinek każdego poruszającego się pojazdu. Na końcu odcinka dane te zostaną ponownie odczytane. Na podstawie zebranych informacji wyliczana będzie średnia prędkość. Jeśli będzie większa, niż obowiązująca na danej drodze, automatycznie uruchomiona zostanie procedura nałożenia na kierowcę mandatu. Odcinki objęte pomiarem mają być odpowiednio oznakowane.

na podst: interia.pl / pch24.pl