Z raportu opublikowanego przez NBP wynika, że majątek przeciętego gospodarstwa domowego w Polsce jest wyższy niż przeciętnego gospodarstwa domowego w Niemczech. NBP nie podaje jednak, że statystyczny Niemiec za swoją pensję kupi np. 4-krotnie więcej paliwa niż przeciętny Polak…

Zgodnie z raportem opublikowanym przez NBP statystyczni Polacy są bardziej majętni niż statystyczni… Niemcy. Przeciętny majątek netto polskiego gospodarstwa domowego w 2014 r. wynosił 61,7 tys. euro. był on aż o 10 tys. euro większy niż przeciętny majątek netto gospodarstwa domowego w Niemczech.

W kontekście powyższego warto przytoczyć oficjalne dane Ministerstwa Finansów za ubiegły rok. Wynika z nich, że dochody jedynie 2,44 proc. podatników płacących w Polsce PIT miesięcznie przekraczały kwotę 7 tys. zł. Dochody pozostałych 97,56 proc. Polaków były niższe niż wspomniane 7 tys. zł miesięcznie.

Ministerstwo podało za to informację, ile osób uzyskało dochody nieprzekraczające kwoty 20 tys. zł rocznie (tj. mniej niż 1667 zł miesięcznie). Okazało się, że w ubiegłym roku takich podatników było aż 12,84 mln.

Cóż jednak z tego skoro „statystycznie” jesteśmy bogatsi. Przypomnijmy, że w Polsce majątek przeciętnego gospodarstwa domowego to 61,7 tys. euro. W Niemczech – jedynie 51,4 tys. euro…

DK/niewygodne.info.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here