21W Kielcach trwają uroczystości upamiętniające Marsz Kompanii Kadrowej. Punkt kulminacyjny nastąpi we wtorek 12 sierpnia, kiedy to kielczanie przywitają uczestników tradycyjnego Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Tego samego dnia na placu Wolności zostanie odsłonięty pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Marsz ruszył 6 sierpnia z Krakowa. Dokładnie sześć dni później uczestnicy dotrą do stolicy województwa świętokrzyskiego. Zanim to się jednak stanie w Kielcach zorganizowano wiele imprez towarzyszących.

Zadbano o to by atmosfera w mieście przypominała tę sprzed lat. W Parku Miejskim oraz na dziedzińcu Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej otwarta zostanie kawiarnia legionowa. Po ulicach chodzą gazeciarze i członkowie grup rekonstrukcyjnych w strojach z epoki. Spotkać będzie można również pucybuta oraz usłyszeć muzykę z patefonu.

Dziś od godziny 14 do 19 najmłodsi wspólnie z rodzicami mogły brać udział w warsztatach historycznych zorganizowanych przez grupy rekonstrukcyjne. Od 15 na chętnych czekała gra miejska o nazwie „Wszyscy jesteśmy legionistami”.

7

 

10

 

Od godziny 15:30 na dziedzińcu Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej odbywał się zjazd legionistów, który był okazją by spotkać wnuka marszałka Józefa Piłsudskiego, dyrektora Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – Krzysztofa Jaraczewskiego oraz obejrzeć zdjęcia i pamiątki. Półtorej godziny później na dziedzińcu OMPiO rozpoczęło się pieśniobranie, w czasie którego wspólnie z chórem Fermata śpiewano pieśni legionowe.

1

O godzinie 20, na kieleckim Rynku rozpoczął się wielki koncert pieśni patriotycznych pt. „Każdy się liczy”. Wśród wykonawców byli m.in Hanna Śleszyńska, Alicja Majewska, Robert Rozmus, Piotr Gąsowski czy Zbigniew Wodecki.

23

Pomiędzy uroczystościami, każdy mógł odwiedzić wystawy poświęcone marszałkowi i jego legionom rozmieszczone w różnych częściach miasta.

25

141719

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here