Foto: Wikimedia Commons

Wojna handlowa już tuż, tuż. Embarga na polskie owoce to nie przelewki. Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor)  już niedługo, bo w przeciągu tygodnia-dwóch zamierza wprowadzić całkowity zakaz lub ograniczenia importu owoców z polski. Zakaz będzie dotyczyć również Mołdawii i Holandii.

Powodem decyzji jest zarażenie szkodnikiem- owocówką- motylem, którego gąsienice żerują na owocach jabłoni, gruszy i śliw. Gdyby ktoś nie wiedział robaki, te nie są na tyle groźne, że można by przez nie ograniczyć handel.
Według Rossielchoznadzor Polska systematycznie łamała rosyjskie przepisy fitosanitarne przy dostawach produkcji owoców do Federacji Rosyjskiej. Odnotowano 21 przypadków, z czego ani jeden nie był opisany szczegółowo. Oczywiście żeby nikt nie miał wątpliwości, wprowadzenie embarga nie jest spowodowane względami politycznymi. Natomiast minister rolnictwa Marek Sawicki jeszcze pod koniec czerwca zapewniał, że współpraca między służbami polskimi i rosyjskimi układa się dobrze, a produktom nie można nic zarzucić. Konflikt może wynikać z błędów w dokumentach.

Prawda jest nie uchronna, że Rosja wprowadza swoje zakazy dla krajów, z którymi ma złe stosunki i nie ma co w tym temacie owijać bawełnę. Takie samo zdanie ma prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz ze Szkoły Głównej Handlowej. Rosyjska federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego zakazała również importu żywych  świń z Kanady, Meksyku, RPA, Korei Południowej, Japonii oraz USA. To wynika z lęku przez epidemiczną biegunka świń, która nie jest szkodliwa dla człowieka. Polska również otrzymała restrykcje dla importowania świń z powodu afrykańskiego pomoru świń (ASF) wykrytego u dzików, w dodatku pochodzących z Białorusi. Co ciekawe ów kraj wcześniej wymieniony,  może swobodnie importować mimo że świnie są zarażone ASF.

Mimo że Rosja przystąpiła do Światowej Organizacji Handlu (w 2012 roku), nic nie staje na przeszkodzie by prowadzić wojnę handlową. Nie będzie ich prowadzić oficjalnie ale wszelkimi metodami, które mogą obejść ten zakaz. Przekonamy się o tym za pewne niedługo. Rosja pokaże jeszcze na co ją stać.

na podstawie: wp.pl