kopNiemiecka firma uzyskała koncesję na szukanie węgla, wykonano również odwierty potwierdzające występowanie zasobów węgla w Orzeszu. Budowa kopalni ma kosztować 150 milionów euro.

Prezes Silesian Coal – Jerzy Markowski, buduje w Orzeszu na zlecenie Niemców kopalnię węgla kamiennego. Inwestorem, który poszukuje w Polsce węgla jest firma HMS Bergbau AG. Jak podaje portal nowiny.rybnik.pl: “Zamiarem inwestora jest stworzenie w Polsce alternatywy dla węgla importowanego”. Prezes Silesian Coal o nowym inwestorze mówi:

“To koncern, który ma siedem kopalń w Indonezji i trzy w RPA. Od ponad trzydziestu lat handlują węglem. Doszli do wniosku, że trzeba hadlować własnym węglem, bo rynek jest chłonny”.

Niemcy uzyskali koncesję na poszukiwanie węgla w Polsce, wykonano dwa odwierty w miejscu planowanej kopalni i potwierdzają one zasoby. Jerzy Markowski informuje, że inwestor wkrótce wystąpi o koncesję na eksploatację złoża Orzesze.

Szacuje się, że inwestycja pochłonie 150 mln euro, a wydobycie odbywać się będzie z głębokości 700 – 1200 metrów. Docelowo, wydobycie ma kształtować się na poziomie 4 milionów ton węgla koksowego i energetycznego. Markowski twierdzi, że udokumentowane zasoby w Orzeszu są czterokrotnie wyższe niż na Budryku i wynoszą  1 miliard 200 mln ton. Zatrudnienie w nowej kopalni znaleźć ma 1500 osób.

na podstawie: nowiny.rybnik.pl

7 KOMENTARZE

  1. Tylko polakom się nie opłaca całej reszcie tak niech zrobią 4ty rozbiór polski i oddadzą Śląsk szwach przynajmniej będziemy w euro zarabiać

  2. Indonezja , RPA i teraz w tym doborowym towarzystwie Polska! A to wszystko dzięki intensywnym staraniom polityka który szuka metody aby się dorobić sprzedając biznesowi nasze zasoby naturalne. Dla nas syf i szkody górnicze, co najwyżej prymitywna praca, dla niego stanowisko i kasa z zysków Niemców. Kolejna patologia w górnictwie.

  3. Wokół kopalń KW sa całe klany złodziejskie, kradnące całe zyski i zostawiające kopalniom koszty. III RP ty ladacznici – IDZIEMY PO CIEBIE!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.