Foto: Adam Pawłowski

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o zgromadzeniach, która zakłada m.in. możliwość otrzymania zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu.

Nowelę poparło w głosowaniu 224 posłów, 196 było przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu. Szef MSWiA Mariusz Błaszczak nazwał ustawę „ustawą o rozwiązywaniu konfliktów społecznych”. Chodzi o punkt, który mówi, że w tym samym miejscu nie mogą odbywać się dwie manifestacje. „Przecież to nie ma sensu, żeby w jednym miejscu dwie grupy na raz manifestowały. Doszłoby do konfrontacji, doszłoby do burd. Ale wam na tym pewnie zależy. To wy mówiliście, że jesteście totalną opozycją, że będziecie z rządem walczyli przez ulicę i zagranicę” – mówił Błaszczak do posłów opozycji, którzy uważają, że ustawa ogranicza prawa obywatelskie.

Nowe przepisy dają pierwszeństwo zgromadzeniom organizowanym przez organy władzy publicznej oraz zgromadzeniom odbywanym w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych. Organ gminy będzie odtąd wydawał decyzję o zakazie zgromadzenia, jeżeli ma ono odbyć się w miejscu i czasie, w którym odbywa się zgromadzenie cykliczne.

Zmiany w prawie o zgromadzeniach krytykują przedstawiciele m.in. Rzecznika Praw Obywatelskich, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, stowarzyszenia Marsz Niepodległości, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz opozycyjnych partii politycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.