Dyrektor TVP Historia Piotr Gursztyn zapowiedział rozpoczęcie nowego cyklu pt. „Półkowniki III RP”. W paśmie tym zobaczymy filmy, które za poprzedniej władzy nie miały szans ukazać się na antenie.

Nazwa cyklu jest nawiązaniem do historycznego określenia filmów, które w czasach PRL nie były dopuszczane do głównego obiegu ze względu na cenzurę.

„Półkowniki III RP” to lista filmów, które w różnych okresach miały problemy z emisją w Telewizji Polskiej. Nie z merytorycznych przyczyn, bo wszystkie przeszły kolaudacje. Jako dziennikarz uważam, że jedynymi kryteriami dopuszczania do emisji powinny być kryteria merytoryczne oraz opinia widzów, którzy mają prawo obejrzeć i ocenić te obrazy – powiedział Piotr Gursztyn.

Pierwszy film zostanie wyemitowany 30 stycznia. Widzowie obejrzą film biograficzny „Towarzysz generał” opowiadający o generale Wojciechu Jaruzelskim. Reżyserami filmu są Robert Kaczmarek i Grzegorz Braun. 6 i 13 lutego wyemitowany zostanie cykl „Raport WSI”, przedstawiający wyniki śledztwa dziennikarskiego w sprawie działalności fundacji Pro Civili.