Trybunał Konstytucyjny uznał w środę, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które ustaliły kwotę wolną od podatku w wysokości 3089 zł są niezgodne z konstytucją i stracą moc 30 listopada 2016 r.

Według TK przepisy są niezgodne z konstytucją, gdyż nie przewidują mechanizmu korygowania kwoty wolnej od podatku gwarantującego co najmniej minimum egzystencji.

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, który wystąpił o zbadanie przepisów, regulacje dotyczące kwoty wolnej od podatku naruszają przepis mówiący, że Polska jest demokratycznym państwem prawnym urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej. Są też niezgodne z konstytucyjnym prawem ochrony własności.

Ustalenie kwoty wolnej od podatku na poziomie 3089 zł powoduje, że opodatkowane są dochody niewystarczające na zapewnienie minimum egzystencji. Granica ta jest określona przez prawo na poziomie 6504 zł rocznie, czyli w wysokości ponad dwukrotnie wyższej niż obecna wysokość kwoty wolnej. RPO sugeruje, by zastanowić się, czy osoby żyjące poniżej granicy ubóstwa są w stanie płacić podatki. Przeciwny pogląd przedstawia Ministerstwo Finansów.

W ciągu ostatnich kilku lat ceny wzrosły o blisko 20 procent, kwota wolna od podatku nie zmieniła się jednak od 2006 r.

 

PAP/mn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.