Foto: Wydawnictwo Esprit

Kiedy  generał idzie na wojnę przygotowuje odpowiednią strategię. Kiedy zespół sportowy szykuje się na kolejny mecz stara się rozgryźć przeciwnika. Z podobnego założenia wyszła autorka książki “Szatan Nienazwany”, zbierając w niej to, co Kościół wie o diable.

Foto: Wydawnictwo Esprit
Foto: Wydawnictwo Esprit

“Jeśli chcemy odnieść zwycięstwo, musimy odkryć plany przeciwnika. Jeżeli będziemy potrafili rozpoznać działanie diabła, łatwiej będzie nam się mu oprzeć” – możemy przeczytać w książce. Myślę, że jej lektura w pewnym stopniu pomogła mi w opracowaniu lepszej strategii dla drogi ku wspomnianemu zwycięstwu. To, co moim zdaniem jest w niej najbardziej wartościowe to świetna charakterystyka działań złego, jakie podejmuje, żeby złamać człowieka.  Z drugiej strony autorka słusznie zaznacza, że niewłaściwym jest we wszystkim doszukiwać się szatańskiego spisku (to przeciwległy biegun dla tych, którzy negują jego istnienie). Myślę, że książka byłaby wartościowa również dla niewierzących, bo zaprzecza stereotypowi mówiącemu, że ktoś wierzący w istnienie złego neguje odkrycia nauki, m.in. psychologii, czy psychiatrii. Autorka zwraca uwagę na to, że czasem trudno jest odróżnić zaburzenie psychiczne, czy fizyczną chorobę od nękania szatańskiego, co powinno być powodem do bardzo ostrożnego i szczegółowego badania każdego przypadku (bez narzucania z góry jakiegoś rozwiązania).

Książka nie należy do tych, które czyta się jednym tchem. Zdaję sobie sprawę z tego, że ważne jest wiedzieć jak przedstawia diabła Biblia, czy nauczanie Kościoła, ale bardziej niż naukowe wywody przemówiły do mnie te fragmenty książki skupiające się na tym, jak szatan działa w życiu każdego z nas, czy odnoszące się do konkretnych przykładów jego działania n. w życiu świętych. Niemniej jednak uważam książkę za bardzo wartościową. Jak dobrze zauważyła autorka, w obecnych czasach kwestia diabła jest bagatelizowana, czy sprowadzana do komercyjnej parodii szatana z ogonem i rożkami. Niezależnie od wszelkich opinii na temat tej lektury, warto, żeby ktoś podejmował ten temat bez powielania stereotypów czy uproszczeń.

Książkę “Szatan Nienazwany” Irene Corony wydało w tym roku Wydawnictwo Esprit. Zainteresowanych jej nabyciem zapraszam na stronę internetową wydawnictwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.