Amerykanie w amerykańskich więzieniach torturowali terrorystów. Polska została za to wczoraj skazana przez Europejski Trybunał Praw Człowieka i musi zapłacić odszkodowania. Słusznie mówią niektórzy politycy, że należałoby przekazać polecenie zapłaty do USA.

Foto: Wikimedia Commons

To fakt, że tajne więzienia CIA były zlokalizowane na terenie Polski. Tak samo jak niemieckie obozy koncentracyjne. Natomiast brytyjskie obozy koncentracyjne tworzono m.in. w Kenii. Państwa zachodu mają jakieś upodobanie w robieniu obozów poza swoim terytorium.

Oczywiście Polska dobrowolnie wypożyczyła USA teren na którym stworzyli swoje więzienie. Jednak czy to znaczy, że musi ponieść wyłączną odpowiedzialność za tę sprawę? Czy Kuba poniosła jakąś odpowiedzialność za to, że na jej terytorium znajduje się więzienie w Guantanamo? Polska została potraktowana jak murzyńscy niewolnicy. To nie ważne, że to nie murzyn założył i prowadził więzienie, że to nie on torturował. Ktoś musi ponieść za to odpowiedzialność i na pewno to nie będzie żaden pan z zachodu, szczególnie z USA.

ETPC swoim wyrokiem wpisuje się w retorykę Putina, który po upadku malezyjskiego Boeinga powiedział, że odpowiedzialność za to ponosi kraj, w którym to się wydarzyło. No i teraz ma świetny argument dla swoich tez. Ciekawe, kogo jeszcze skaże ETPC za to, że na jego terytorium ktoś inny robi coś złego?