foto: commons.wikimedia.org
foto: commons.wikimedia.org

Państwo będzie miało lepszy wgląd w konta bankowe. Trwają pracę nad ustawą autorstwa MSW, we współpracy z Prokuraturą Generalną i Ministerstwem Finansów. Projekt przewiduje utworzenie bazy, która ma ułatwić ewidencję i wgląd do rachunków instytucji publicznych oraz obywateli – inwigilacja finansowa będzie procederem bardziej powszechnym niż dotychczas.

„Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Finansów, Prokuratura Generalna podjęły w ubiegłym roku próbę kompleksowego uregulowania tego obszaru, czego wyrazem jest powstały i przekazany do Zespołu Projektowania Prac Rządu w KPRM w połowie 2014 r. projekt założeń do ustawy o centralnej bazie rachunków” — czytamy w piśmie resortu finansów. Baza ma ułatwić ewidencję i wgląd do rachunków instytucji publicznych oraz obywateli.

O ile projekt senacki powstał z myślą o spadkobiercach, prace MSW są nakierowane głównie na sprawy związane z przeciwdziałaniem przestępstwom finansowym i procederowi prania brudnych pieniędzy.

Senat jest na etapie końcowym prac nad ustawą, a resort na etapie pisania projektu. Senator Kazimierz Kleina, szef senackiej Komisji Finansów Publicznych mówi, że rząd jest zdeterminowany aby przegłosować ustawę jeszcze w tej kadencji.

“Baza danych o rachunkach znacznie przyspieszy pozyskiwanie informacji i pozwoli dokładniej prześwietlać finanse obywateli i firm. Będzie to kolejny krok w stronę przejrzystości, lub jak mówią inni, inwigilacji finansowej wymuszanej także przez międzynarodowe umowy i zobowiązania wynikające z uczestnictwa w grupie państw walczących ze zjawiskiem prania pieniędzy.” – mówi ekspert Michał Kisiel na łamach portalu bankier.pl

na podstawie: bankier.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.