Afera KNF. Przewodniczący KNF oskarżony o korupcję na 40 milionów złotych.

Prawo i Sprawiedliwość wypowiada wojnę patologii związanej z gigantycznymi kwotami prezesowskich odpraw. Partia złożyła w Sejmie projekt ustawy, który narzuca na menadżerów spółek Skarbu Państwa 65-procentowy podatek od odpraw. Ustawa miałaby wejść w życie od 1 stycznia.

Członkom zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa przysługują zgodnie z prawem wyjątkowo wysokie odprawy oraz odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji. Według planów PiS-u miałaby zacząć obowiązywać bardzo wysoka stawka PIT za zakazy konkurencji dłuższe niż 12 miesięcy, a wszystko to, co zostanie wypłacone ponad ten okres zostanie obłożone podatkiem w wysokości 65 procent, co oznacza, że odchodzący prezes może otrzymywać wynagrodzenie za niepodejmowanie pracy u konkurencji tylko przez rok.

Podatek ten miałby objąć każdego, kto otrzyma kwotę przekraczającą trzykrotność regularnej pensji. Odchodzący prezes będzie miał więc prawo do pełnej odprawy w wysokości trzech wypłat.

„Projekt ustawy zmierza do przeciwdziałania patologiom polegającym na przyznawaniu wyjątkowo wysokich odpraw oraz odszkodowań z tytułu zakazu konkurencji członkom zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa. Celem wysokiego opodatkowania ponad rozsądne minimum jest wpłynięcie na zachowania stron takich kontraktów i dostosowanie wysokości odpraw i odszkodowań do rozsądnych i uczciwych standardów” – napisano w uzasadnieniu projektu.

Telewizja Republika/mn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.