Foto: Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons

Według PKW największą liczbę mandatów w sejmikach wojewódzkich otrzymała Platforma Obywatelska, zaraz za nią PiS, a dalej PSL. Ze sporą stratą do tej trójki wybory zakończyło SLD. Ogółem do zdobycia było 555 mandatów do sejmików województwa. Wyniki podano na 6 dni po zamknięciu lokali wyborczych.

W trakcie całego zamieszania z liczeniem głosów, niejednokrotnie w Internecie pojawiały się ironiczne obrazki dotyczące działania PKW. Wśród nich znalazł się także obrazek, na którym napisano “Będziemy liczyć głosy do momentu aż PO wygra”.
Dziś PKW ogłosiło oficjalne wyniki, z których wynika, że w wyborach do sejmików wojewódzkich PO otrzyma 179 mandatów, PiS – 169 mandatów, a o 10 mniej – PSL (159 mandatów). Na kolejnym miejscu SLD z 28 mandatami.Ponadto 7 mandatów otrzyma Mniejszość Niemiecka, równo po 4 mandaty przypadły dla Bezpartyjnych Samorządowców i Ruchu Autonomii Śląska, po 2 mandaty otrzymały: Komitet Ryszarda Grobelnego i Lepsze Lubuskie, zaś 1 mandat dla Bezpartyjni Pomorze Zachodnie.

Spośród statystyk najbardziej interesujące są te dotyczące głosów oddanych nieprawidłowo. Wynika z nich, że ponad 1/5 głosów (22,77%) w Wielkopolsce było głosami nieważnymi. Niewiele lepiej wypadły poda tym względem województwa: Lubuskie i Warmińsko – Mazurskie, w których oddano odpowiednio 20,54% i 19,86% głosów nieważnych.

Łącznie w wyborach oddano 9,76% głosów nieważnych (w 2010 było ich 7,89%), spośród których najwięcej padło w wyborach do sejmików województw (17,93%) i w wyborach do rad powiatów (16,67%).

 

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.