PO złoży w przyszłym tygodniu wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Kandydatem partii na nowego premiera jest Grzegorz Schetyna.

„Schetyna jest świetnie przygotowany, aby przejąć tekę premiera” – powiedział na konferencji prasowej Tomasz Siemoniak. „Mamy zdecydowanie najgorszy rząd po 1989 roku. Zakończenie prac tego rządu jest zgodne z polską racją stanu” – dodał.

Z kolei według Sławomira Neumanna „dzięki temu wnioskowi będzie mogła odbyć się poważna i merytoryczna debata nad stanem Polski”. „Z pewnością można powiedzieć, że Grzegorz Schetyna nie zostanie jeszcze premierem, ale będzie nim za 2,5 roku. Ten wniosek składamy dla debaty” – stwierdził.

Wniosek Platformy liczy wraz z uzasadnieniem 35 stron i szczegółowo opisuje zarzuty ugrupowania wobec zdecydowanej większości członków obecnej Rady Ministrów, w tym trzech wicepremierów: Mateusza Morawieckiego (ministra rozwoju i finansów), Piotra Glińskiego (ministra kultury i dziedzictwa narodowego) oraz Jarosława Gowina (ministra nauki i szkolnictwa wyższego).

Krytyce poddano dotychczasową pracę m.in. ministrów: spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego, sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, obrony narodowej Antoniego Macierewicza, spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka, edukacji narodowej Anny Zalewskiej, zdrowia Konstantego Radziwiłła i środowiska Jana Szyszki.

Według polityków PO polityka rządu Beaty Szydło „wprost kwestionowała demokratyczny, społeczny i obywatelski dorobek III Rzeczpospolitej”, walczyła z „konstytucyjnym sądownictwem i niezawisłością wymiaru sprawiedliwości”, ograniczała wywalczone w dobie „Solidarności” swobody i wolności obywatelskie, m.in. wolności zgromadzeń czy niezależności samorządu terytorialnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.