Mimo, że powstały raptem kilka lat temu to trudno szukać osoby, która by o nich nie słyszała. Zdania na ich temat są mocno podzielona, jedni uważają je za świetlaną przyszłość naszego świata, a inni za oszustwo. Są osoby, które uważają, że zrewolucjonizują one świat, zapewnią bezpieczeństwo i znacznie poprawią sprawność świata w którym żyjemy, szczególnie tego finansowego, inni natomiast zarzucają im, że są mało ekologiczne i mogą służyć do niecnych celów. W tym artykule wyjaśnimy czym są… kryptowaluty.

Do czego mogą służyć kryptowaluty?

Kryptowaluty można wykorzystywać na różne sposoby, można zarobić na wzroście ich wyceny, można trzymać w nich oszczędności, jednocześnie licząc na to, że ich wartość wzrośnie, ale kryptowalutami można też płacić. Dodatkowo cyfrowe waluty są znacznie bezpieczniejsze i szybsze, o ile umiemy się z nimi obchodzić. Co w takim razie odróżnia je od zwykłych walut jak dolary, euro czy złotówki? Przede wszystkim zdecentralizowanie, dzięki któremu nie istnieje instytucja czy firma mogąca samodzielnie decydować o danej kryptowalucie oraz wpływać na jej podaż, cenę czy przyszłość. Oznacza to także anonimowość, którą zyskują jej użytkownicy.

Różnice pomiędzy klasycznymi walutami a kryptowalutami

Główne różnice wynikają właśnie ze zdecentralizowanego charaktery kryptowalut, co oznacza, że nad prawdziwymi kryptowalutami nikt nie ma władzy, dla przykładu najpopularniejsza kryptowaluta czyli Bitcoin posiada kod, w którym z góry założono, że powstanie łącznie 21 milionów Bitcoinów. Oznacza to, że niemożliwa jest sytuacja, w której Bitcoin podatny będzie na inflację, co ma miejsce obecnie w świecie dodrukowywanych na potęgę walut fiducjarnych. Drugą, równie ważną różnicą jest anonimowość, w przypadku tradycyjnych walut banki, rządy czy organy ścigania mogą z łatwością śledzić nasze finanse, to co kupujemy, to gdzie dokonujemy zakupów, ile zarabiamy i z jakich źródeł.

Poczucie braku prywatności bardzo mocno wpłynęło na zainteresowanie rynkiem kryptowalut, które dzięki blockchainowi mogą dokonywać całkowicie anonimowych transakcji. Kolejnymi różnicami są między innymi niezależność kryptowalut względem standardowych środków płatniczych, bo tylko te pierwsze dają możliwość faktycznego posiadania ich na własność bez ryzyka konfiskaty, równie ważnym elementem, który również przemawia na korzyść kryptowalut jest ich ponadnarodowy charakter, co oznacza, że transakcje dokonywane przy pomocy kryptowalut realizują się w przeciągu kilku sekund na całym świecie, podczas, gdy standardowe przelewy międzykontynentalne potrafią transferować się kilka dni.

5 najpopularniejszych kryptowalut

  1. Bitcoin (BTC) waluta, która pojawiła się za sprawą Satoshi Nakamoto w 2009 r. Jest ona najpopularniejszą ze wszystkich kryptowalut. Powstała na podstawie technologii blockchain, czyli rozproszonej bazy danych. Początkowo wartość jednego BTC wynosiła 0,003 $ a obecnie ma wartość ponad 34 000 $. Bitcoin nazywany jest złotem kryptowalut, właśnie ze względu na największą rozpoznawalność, renomę i uznanie.
  2. Ethereum (ETH) powstał w 2015 r. Różni się od Bitcoina tym, że umożliwia tworzenie tak zwanych Smart Kontraktów, czyli wykonywania specyficznych czynności transakcyjnych i programistycznych z inteligentnym rozliczeniem umowy. System został stworzony przez Vitaliak Buterina. Obecna cena ETH przekracza 2500 $.
  3. Ripple (XRP) jest jedynym dystrybutorem, który postawił na całkowicie na odmienną technologię niż Blockchain. Współpracuje z bankami i innymi instytucjami, a jego pełen wolumen z góry został ustalony na 100 mld jednostek. Najwyższą wartością, jaką osiągnął, było 1,5 $. Obecnie cena Ripple wynosi 0,65 $.
  4. Litecoin (LTC) stworzony przez Charliego Lee w roku 2011. Litecoin działa szybciej niż BTC, różni się od Bitcoina tym, że przetwarza blok co 2,5 minuty a Bitcoin co 10 minut. Po drugie sieć produkuje cztery razy więcej zasobów. A po trzecie opiera się na Scrypt, czyli na matematycznym dowodzie wykonywanych działań. Aktualna cena LTC to 140$.
  5. Tether (USDT) to kontrowersyjna kryptowaluta z tokenami, zaliczana do stablecoinów. Powstała w 2015 r. Dyrektorem naczelnym jest Jan Ludovicus van der Velde. Jej zadaniem jest odzwierciedlanie kursu dolara, pozostaje jednak kryptowalutą dając w ten sposób pole do optymalizacji podatkowych i przechowywania wartości, kiedy wyceny kryptowalut pikują w dół. Kosztuje 1 $.

Bez wątpienia krytowalutami warto się zainteresować, nawet jeśli nie od razu w celach płatniczych to chociaż inwestycyjnych, należy jednak pamiętać, aby przeznaczać na inwestycje tylko takie kwoty, które jesteśmy gotowi stracić. Równie ważną zasadą inwestowania jest dywersyfikacja, zamiast ograniczać się do jednego aktywa warto podzielić środki na kilka z nich i zabezpieczyć swoje pieniądze na wypadek, gdyby akurat ta jedna padła ofiarą krachu kursu. Prostym sposobem na rozpoczęcie przygody z kryptowalutami jest skorzystanie z Polskiego kantoru Impily.com, gdzie w prosty sposób można kupić, sprzedać i bezpiecznie przechowywać takie kryptowaluty jak Bitcoin, Ethereum czy Ripple. Decydując się na inwestycję w kryptowaluty wspierasz wolny świat, jednak nieregulowany rynek wiąże się także z ryzykami, o które należy zadbać samodzielnie.

 

 

Źródło: Artykuł partnerski