Foto: morguefile.com
Foto: morguefile.com

Główny Urząd Statystyczny informuje, że Polskę czeka poważny kryzys demograficzny a w dłuższej perspektywie czasu również bankructwo. GUS przestrzega także przed kolejnym podniesieniem wieku emerytalnego.

Według szacunków GUS, w roku 2050 liczba emerytów ma wzrosnąć o 3 miliony – z 7 do 10. Wzrost emerytów, aż o 43% oznacza dla Polski pewne bankructwo. Aktualnie, w Polsce na 100 osób pracujących mamy 28 emerytów. Według prognoz, w roku 2050 liczba ta ma zwiększyć się do 52 na 100. Taki wzrost doprowadzi do tego, że Polski nie będzie stać na utrzymanie emerytów, co doprowadzi do obniżenia emerytur oraz wzrostu podatków. Zmniejszą się również fundusze na służbę zdrowia.

Według GUS, podniesienie wieku emerytalnego do 67 roku życia pozwoliło uniknąć wzrostu liczby emerytów do 75 na 100 pracujących, w roku 2050. Co należy zrobić, by uniknąć finansowej i demograficznej katastrofy? Ułatwić Polakom zakładanie rodziny lub…po raz kolejny podnieść wiek emerytalny. GUS informuje jednocześnie, że osoby po  65 roku życia nie są już aktywne zawodowo.

Źródło: rmf24.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.