Dziś w Warszawie odbywają się uroczystości pogrzebowe polskich bohaterów, płk. dypl. Ignacego Matuszewskiego i mjr. dypl. Henryka Floyar-Rajchmana.

10 grudnia o 9:30 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15 w Warszawie wystawiono trumny ze szczątkami bohaterów. Godzinę później rozpoczęła się msza żałobna, a o godz. 12.00 uroczystość złożenia szczątków doczesnych w kwaterze żołnierzy 1920 roku na cmentarzu wojskowym przy ul. Powązkowskiej w Warszawie.

Obaj żołnierze we wrześniu 1939 r. dowodzili akcją wywiezienia za granicę 75 ton złota należącego do Banku Polskiego. Umożliwiło ono funkcjonowanie rządu polskiego na uchodźstwie. Niestety, zamiast wdzięczności spotkał ich ostracyzm i absurdalne zarzuty. Resztę swojego życia spędzili na obczyźnie, mieszkając w USA, działając tam i wciąż marząc o powrocie do wolnej Polski.

Ich testament zaczął spełniać się 23 listopada tego roku, kiedy miało miejsce powitanie szczątków doczesnych powracających do kraju. Dziś po wielu latach spoczną w Ojczyźnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.