Czwartek, 15 stycznia godzina 7 zaczynamy „Poranek na parezja.pl”.

[STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA]

9:00 Dziękuję za dziś i zapraszam w poniedziałek o godzinie 7.

8:50

8:45 Agenci FBI aresztowali w środę mieszkańca Cincinnati (stan Ohio), który miał planować dokonanie zamachu bombowego na gmach Kapitolu w Waszyngtonie i mówił o swym poparciu dla Państwa Islamskiego – poinformowała prokuratura federalna USA – informuje wpolityce.pl.

8:40 Przy całym szacunku dla państwa, ono nie jest przeznaczone do bycia właścicielem biznesu. A górnictwo jest normalnym biznesem – mówi w rozmowie z Biztokiem Krzysztof Domarecki, który jako pierwszy wyraził chęć zakupu trzech przeznaczonych przez rząd do zamknięcia kopalni.

8:35 Ministerstwo Infrastruktury nieustannie ignoruje uwagi do nowelizacji programu „Mieszkanie dla młodych” – wynika z przesłanego do redakcji portalu niezalezna.pl oświadczenia Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. Okazuje się, że projektustawy faworyzuje singli i bezdzietne pary. Podczas gdy eksperci zarzucają autorom projektu głęboką nieznajomość realiów gospodarczych i prawnych, resort infrastruktury wprowadził do treści ustawy jedynie kosmetyczne poprawki.

8:30 Profesor Bogdan Chazan w rozmowie z KAI skrytykował udostępnienie w aptekach bez recepty pigułek ,,dzień po”. Jak twierdzi, mogą one zniszczyć gospodarkę hormonalną Kobiety, a nawet powodować bezpłodność. Ministerstwo Zdrowia umywa ręce – ,,to bezwarunkowa decyzja Komisji Europejskiej, której musimy się podporządkować” – czytamy na mysl24.pl.

8:25 Afgańscy talibowie potępili publikację nowych karykatur Mahometa, które ukazały się wczoraj w najnowszym i pierwszym po zamachu z 7 stycznia w Paryżu wydaniu francuskiego tygodnika satyrycznego „Charlie Hebdo”. Emirat Islamski Afganistanu – jak oficjalnie określają się afgańscy talibowie – poinformował, że nowe karykatury uderzają w uczucia blisko półtora miliarda muzułmanów na świecie – informuje rmf24.pl.

8:20 Jeżeli będzie trzeba, wystartuję w tegorocznych wyborach prezydenta Polski – mówi portalowi GazetaWroclawska.pl Paweł Kukiz, znany muzyk i radny sejmiku dolnośląskiego. – Moim celem są jednomandatowe okręgi wyborcze, jeżeli mój start przybliży nas do tego celu, jestem gotowy – deklaruje Kukiz – czytam na polskatimes.pl.

8:15 Należy wprowadzić program, którego ostatecznym elementem będzie prywatyzacja” – mówi o sytuacji w górnictwie Leszek Balcerowicz.

8:10 Polscy przedsiębiorcy z branży chemicznej wyrazili na spotkaniu w Warszawie zaniepokojenie negocjowaną między UE a USA umową o wolnym handlu. Ich obawy o konkurencję ze strony firm amerykańskich próbował łagodzić przedstawiciel Komisji Europejskiej – informuje radiomaryja.pl.

8:05 Prokuratura w Hrubieszowie ściga: banderowskie barwy. Bardzo dobrze. Zero tolerancji. Artykuł z tygodnika „Kronika tygodnia”, który ukazuje się na Zamojszczyźnie. To jedno z nielicznych pism, które w sprawie nacjonalizmu ukraińskiego nie ulega tzw. „poprawności politycznej” – informuje na swoim facebooku ks. Isakowicz – Zaleski.

8:00 Asesor komorniczy, który zajął rolnikowi ciągnik za długi sąsiada nie może spać spokojnie. Zajmie się nim Krajowa Rada Komornicza – pisze „Gazeta Polska Codziennie”.

7:55 Na pytanie o ocenę po pierwszych stu dniach urzędowania aż 50 proc. ankietowanych odpowiedziało, że ocenia Ewę Kopacz źle. Wśród nich byli tacy – 17 proc. – którzy ocenili ją „zdecydowanie źle” – wynika z sondażu dla… TVN i TVN24.

7:50 550 milionów dolarów, to minimalny koszt rosyjskiego embarga na towary z Polski – dowiedział się dziennikarz RMF FM Krzysztof Zasada. Takie są wstępne szacunki resortu gospodarki dotyczące strat przedsiębiorców z branży spożywczej, którzy nie mogą wysyłać swych towarów na Wschód. Ta wartość może się jednak zwiększyć – informuje rmf24.pl.

7:45 Krew mnie zalewa, gdy patrzę na to, jaka narracja towarzyszy dramatycznej sytuacji na Śląsku. Tysiące górników bronią przecież nie tylko miejsc pracy i godnych warunków życia dla swoich bliskich, ale też zakładów wydobywczych, losów regionu i ostatecznie całego kraju. To, co spotyka ich ze strony władzy i dziennikarzy to… Zostawiam niedopowiedzenie, by nie wchodzić w retorykę z nagrań u Sowy – pisze Marek Pyza na wpolityce.pl.

7:40 Czterech mężczyzn i kobieta, którzy od kilku dni prowadzą głodówkę w kopalni „Sośnica-Makoszowy” w Zabrzu rozważają zaostrzenie protestu i nieprzyjmowanie płynów – informuje tvrepublika.

7:35 Generał rezygnację złożył już przed tygodniem, została przyjęta. Aktualnie Narodowe Centrum Kryptologii kieruje jeden z zastępców – poinformował oficjalnie MON. Po konflikcie z władzami resortu obrony narodowej odszedł generał Krzysztof Bondaryk, który przez ostatnie lata tworzył NCK – informuje TVN24.pl.

7:30 Kontrowersje. Resort pracy ograniczył możliwość przekazywania żywności potrzebującym – podaje dziennik.pl.

7:25 Nas, łączą podstawowe wartości humanistyczne, które są w Ewangelii, dziełach filozofów, w kulturze europejskiej – to, że nic nie może zablokować mojej ciekawości innego i siebie oraz odwagi, by konfrontować się z rzeczywistością, by ją zrozumieć. Te hasła nie są proste jak „zabij Araba”, „bij Żyda”, „won z pedałem” – stwierdziła reżyserka – to fragment tekstu na tokfm.pl.

7:20 „Gazeta Polska” ujawnia, że Na jednej z „taśm prawdy” zarejestrowanej w VIP-roomie restauracji Sowa i Przyjaciele, Andrzej Parafianowicz tłumaczy swoim rozmówcom – Sławomirowi Nowakowi i Dariuszowi Zawadce – proceder nielegalnego handlu paliwami i mówi, że zamieszczany jest w niego… Orlen. – Trzeba wytępić lewe faktury produkowane masowo przez Orlen (…). Przecież przestępstwa paliwowe zostały wymyślone przez Orlen, tylko twórczo rozwinięte – słyszymy w nagraniu.

7:15 Taka deklaracja poparcia krąży po internecie:

Górnicy

7:10 Rządowe Centrum Legislacji (RCL) uważa, że przepisy, które będą regulowały zasady finansowania studiów na zagranicznych uczelniach, mogą być niezgodne z konstytucją. Takie uwagi zgłosiło ono do projektu nowelizacji ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, nad którą pracuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) – informuje gazetaprawna.pl.

7:05 Podwyżki pensji dla najmniej zarabiających pracowników szpitala w Sandomierzu (Świętokrzyskie) oraz wypłaty premii domagają się przedstawiciele czterech związków zawodowych działających w lecznicy. W czwartek organizują pikietę miejscowego starostwa – podaje naszdziennik.pl.

7:00 Program dla górnictwa przyjęty przez rząd ma służyć ochronie miejsc pracy, a nie likwidacji kopalń – zapewnia premier Ewa Kopacz. „Nie ma mowy o żadnej likwidacji kopalń, jest mowa o restrukturyzacji, naprawianiu. Naprawianiu po to, by na stałe dawały miejsca pracy – a nie na miesiąc, nie na dwa miesiące, kiedy dosypujemy pieniędzy” – powiedziała szefowa rządu. To mają być zdrowie ekonomicznie zakłady pracy – podkreśliła – podaje rmf24.pl.