Zaczynamy nowy tydzień. Godzina 7, Dzień Dobry.

9:00 Dziękuję za dziś i zapraszam jutro o 7.

8:50 Zawału serca doznał mieszkaniec Taipei, który spędził niemal trzy dni przed komputerem. 32-letni mężczyzna przebywał w kafejce internetowej. „Jego organizm był tak wycieńczony, że 32-latek dostał zawału serca. Inni klienci kafejki dopiero po chwili zorientowali się, że mężczyzna nie żyje. – Myśleliśmy, że śpi – tłumaczyli” – podaje portal tvp.info powołujący się na „Taipei Times”.

8:45 Dżihadyści porwali w niedzielę 80 osób, w tym wiele dzieci, i zabili trzy osoby w północnym Kamerunie. Uważa się, że byli to bojownicy Boko Haram z sąsiedniej Nigerii, którzy przekroczyli granicę – pisze naszdziennik.pl.

8:40 W niedzielę minęło 90 dni od rozpoczęcia protestu głodowego w Inowrocławskich Kopalniach Soli „Solino”. Niestety, o dramacie protestujących pracowników kopalni próżno szukać informacji w największych mediach – pisze niezalezna.pl.

8:35 „Wygrali wszyscy. Wygrali górnicy, uratowaliśmy miejsca pracy” – mówił w Radiu TOK FM pełnomocnik rządu ds. górnictwa Wojciech Kowalczyk.

8:30 Bronisław Komorowski weźmie dziś udział w rozpoczynającej się o godzinie 11.00 w Pałacu Prezydenckim debacie „Jak zapewnić godziwe dochody na starość – rola dobrowolnych oszczędności emerytalnych” – pisze gazetaprawna.pl.

8:25  70 lat temu gen. Leopold Okulicki, działając z upoważnienia prezydenta RP, rozwiązał Armię Krajową. W ostatnim rozkazie do żołnierzy pisał: „Starajcie się być przewodnikami Narodu i realizatorami niepodległego Państwa Polskiego. W tym działaniu każdy z Was musi być dla siebie dowódcą” – przypomina wpolityce.pl.

8:20 3,3 tys. pracowników PKP Cargo zapisało się do programu dobrowolnych odejść – poinformowała spółka w komunikacie. 15 stycznia br. minął termin zapisów do programu. Pierwotnie PKP Cargo szacowało, że może z niego skorzystać 1300 osób – pisze radiomaryja.pl.

8:15 Jerzy Owsiak w rozmowie z „Super Expressem” przyznał, że wyrzucenie dziennikarza z konferencji WOŚP „wyszło fatalnie” i że może on go przeprosić. Twierdzi jednak, że nie wie, kim byli mężczyźni, którzy wyprowadzili go ze spotkania.

8:10 SLD w wyniku swojej kiepskiej polityki stał się jak roślina, która niszczy wszystkie inne w otoczeniu – mówi Włodzimierz Cimoszewicz w rozmowie z „Newsweekiem”. Ocenia też kandydatkę Sojuszu na urząd prezydenta: – Ma szansę pozytywnie zaskoczyć, choć początek był fatalny – cytuje tokfm.pl.

8:05 W zeszłym roku opublikowano miażdżący dla ZUS raport NIK. Był on tak przerażający, że na zlecenie rządu przygotowano kolejny. Nie wiadomo jednak, co się w nim znajduje, ponieważ został on przez ten sam rząd utajniony. Nieoficjalnie mówi się, że bankructwo rządowego molocha jest nieuchronne i to nie w ciągu dekad, a kilku najbliższych lat – pisze portal zmianynaziemi.pl.

8:00 Pomysł utworzenia Międzynarodowego Ośrodka Szkolenia Lotniczego powstał w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Kursami w Polsce interesują się m.in. kraje Bliskiego Wschodu – informuje „Rzeczpospolita”.

7:55  70 – to liczba klientów restauracji „Sowa i Przyjaciele”, którzy zostali nagranie w procederze tajnego podsłuchiwania. Tak przynajmniej podaje „Wprost”, który pisze, że Agencja Bezpieczeństwa zaprasza nagranych do swojej siedziby, by odsłuchali nagrania – czytam na wpolityce.pl.

7:50 Policja zatrzymała w niedzielę osiem osób mogących mieć związek z napadem na pociąg, do którego doszło w sobotę wieczorem w Gdańsku. Według świadków grupa zamaskowanych napastników wdarło się do środka pojazdu i pobiła pasażerów: pięć osób trafiło do szpitala – podaje tvrepublika.pl.

7:45 Niedawne ataki terrorystyczne w Paryżu mogą się powtórzyć w innych metropoliach zachodnich krajów – alarmują eksperci. We Francji, w Niemczech, Belgii i Holandii może działać aż 20 uśpionych komórek terrorystycznych – ostrzegają źródła wywiadowcze cytowane przez CNN – straszy niezalezna.pl.

7:40 Bloger, który od lat krytykuje Jurka Owsiaka udzielił wywiadu „Super Expressowi”. „Byłem ofiarą Jerzego Owsiaka” – mówi Piotr Wielgucki vel Matka Kurka i wylicza, ile jego zdaniem szef WOŚP wraz z żoną zarobili na fundacji – cytuje dziennik.pl.

7:35 Frankowicze nie zostaną na lodzie. Prowadzone są rozmowy z bankami, a jeśli będzie taka potrzeba, rząd w większym stopniu wesprze osoby spłacające kredyty we frankach szwajcarskich – zapowiedział na briefingu prasowym Janusz Piechociński – informuje gazetaprawna.pl.

7:30 W nocy z 21 na 22 stycznia w całym kraju odbędzie się liczenie osób bezdomnych – poinformował resort pracy. Ostatnie takie badanie odbyło się dwa lata temu. Wykazało ono, że w Polsce było 30,7 tys. bezdomnych, a ponad 8 tys. z nich nie korzystało z pomocy instytucjonalnej – czytam na radiomaryja.pl.

7:25 Choć od wyborów samorządowych minęły dwa miesiące, na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej wciąż nie ma podstawowych danych o liczbie nieważnych głosów oraz frekwencji. Co więcej, według strony PKW, na Mazowszu żaden z komitetów… nie zdobył ani jednego głosu – podaje niezalezna.pl.

7:20 Polacy coraz gorzej oceniają służbę zdrowia i coraz więcej na nią wydają – wynika z najświeższych danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2013 rok. Publikuje je „Dziennik Gazeta Prawna” – czytam na rmf24.pl.

7:15 Uczelnie nie przejmują się wynikami monitoringu zawodów i nadal oferują kierunki studiów, po których znalezienie pracy graniczy z cudem – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

7:10 Górnicy mają poczucie zwycięstwa, ale i świadomość, że to nie koniec walki. Zapowiadają, że gdy trzeba będzie, pojadą do Warszawy, ale z kilofami. Tej władzy już mało kto wierzy – informuje naszdziennik.pl.

7:05 Po dwudniowych demonstracjach muzułmanów przeciwko karykaturom Mahometa we francuskim tygodniku „Charlie Hebdo” w Nigrze w Afryce Zachodniej ponad 300 chrześcijan znalazło się tam pod ochroną wojska. W rezultacie antychrześcijańskich i antyfrancuskich zamieszek i starć z policją w tym saharyjskim kraju łączna liczba śmiertelnych ofiar wzrosła do 10 – podaje rmf24.pl.

7:00 Najpierw tradycyjnie Przegląd Prasy:

Polska Niepo WP DORZE wSieci