Dzień Dobry. Zaczynamy poniedziałkowy „Poranek na parezja.pl”. Będę z Państwem od godziny 7 do 9. Zapraszam do komentowania na bieżąco. 

[STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA] 

9:00 No i na zegarach 9. Dziękuję za dziś i zapraszam jutro o 7.

8:55 IBRiS Homo Homini przeprowadziło dla „Rzeczpospolitej” sondaż i zapytała Polaków o zmiany w prawie wyborczym. Okazuje się, że ponad połowa z nas popiera pomysły Prawa i Sprawiedliwości. Te same, które znajdowały się wprojekcie odrzuconym tydzień temu w Sejmie przez koalicję PO-PSL – czytam na niezalezna.pl

8:50 Ależ jazgot! Przez cały tydzień będzie narastał. „Marsz w Obronie Demokracji i Wolności Mediów” wywołuje skręt kiszek w nadwiślańskim etabliszmęcie przede wszystkim dlatego, że są bardzo poważne powody do jego zorganizowania. Antysystemowość, podpalanie Polski, a nawet sprzeniewierzanie się racji stanu – to pierwsze z brzegu argumenty w wachlarzu oszczerstw, jakie sypią się na Prawo i Sprawiedliwość oraz ludzi, którzy popierają wyjście na ulice w obronie demokracji – czytam na wpolityce.pl.

8:45 Sprawa jest zamknięta, ale to że Adama Hofmana zlinczowano, to jest sprawa oczywista.Gdyby inny przedstawiciel PiS był na miejscu Radosława Sikorskiego i tej sytuacji, którą przedstawiło Wprost, to wszystkie media by o tym mówiły. To jest test dla Ewy Kopacz: Radosław Sikorski powinien wylecieć z partii i przestać być marszałkiem, albo mamy podwójne standardy – mówił rzecznik PiS Marcin Mastalerek w Radiu Zet.

8:40 W ciągu kilku miesięcy do policji wpłynęło blisko 2,7 tys. donosów w formie filmów i zdjęć na łamiących przepisy drogowe, autorstwa innych kierowców – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

8:35 W proces, który doprowadził do upadłości warszawską elektrociepłownię Energetyka Ursus zaangażowani byli zarówno urzędnicy jak i wpływowi prawnicy oraz biznesmeni. Firma ma zostać przejęta przezfrancuską Dalkię, która prawdopodobnie zamierza pozbyć się swego konkurenta – Termiki. W sprawę zamieszani są również oficerowie dawnych Wojskowych Służb Informacyjnych, a także syn Bronisława Komorowskiego pełniący stanowisko prokurenta w jednej ze spółek dążących do upadku Ursusa. Konsekwencje tych działań w pierwszej kolejności odczuliby mieszkańcy warszawskiej dzielnicy Ursus. Koszty energii wzrosłyby dla nich niemal dwukrotnie. Z kolei podatnicy straciliby zaś miliardy zainwestowane przez PGNiG w zakup Termiki – pisze polskiepiekielko.pl.

8:30 Ciekawostka ze świata: 

Przy granicy z Północą na południowokoreańskim wzgórzu stanęła świąteczna choinka. Oficjalnie ateistyczny Pjongjang ostrzega Seul, że obecność drzewka może być bodźcem do wypowiedzenia wojny – pisze niezalezna.pl.

8:25 Dzisiejszy kawałek:

8:20 ABW bierze się za Polaków, którzy walczą na Ukrainie. W Bielsku-Białej ruszyło pierwsze śledztwo w sprawie Polaka, który walczy w Donbasie po stronie separatystów – informuje „Rzeczpospolita”.

8:15 Michalczewski w Newsweeku: My Polacy jesteśmy jak wieśniaki, które nie zjedzą czegoś, czego nie znają. Szkoda, że w polskich głowach pozostały prymitywne przesądy – ubolewa słynny bokser.

No cóż, szkoda że w głowie Michalczewskiego pozostały ślady licznych ciosów rywali…

8:10 „Nie chcę wojny z nauczycielami. Mamy wyjątkowo długi czas pomiędzy 19 grudnia a 7 stycznia. Bardzo wielu rodziców nie wie co w tym czasie zrobić z dziećmi. Szkoła powinna zapewnić opiekę zawsze, gdy jest to potrzebne” – tłumaczy minister edukacji w RMF FM swój nowy pomysł.

8:05 Dziś w Polsce łatwiej zdać maturę niż egzamin na prawo jazdy. Każdy, nawet średnio doświadczony kierowca zdaje sobie sprawę z absurdalności tej sytuacji – czytam na polskaniepodlegla.pl.

8:00 Mijają tygodnie od wyborów samorządowych, a media prorządowe milczą na temat źródeł rzekomego sukcesu ludowców. Nie ma analiz politologicznych, nie ma pochwał za skuteczność. Nie ma, bo tamta strona też nie wierzy, że to był uczciwy sukces. Też wie, że głosy zabrano PiS, a dodano PSL – pisze we „wSieci” Jacek Karnowski.

7:55 Projekt – jak podkreślają jego autorzy – reguluje zasady wznoszenia na terenie rodzinnych ogrodów działkowych (RDO) niewielkich domków rekreacyjno-wypoczynkowych, czyli altan. Chodzi o doprecyzowanie przepisów ustawy Prawo budowlane z 1994 r. i ochronę kilkuset tysięcy obywateli – czytam na gazetaprawna.pl.

7:50 Przyjęcie Karty Dużej Rodziny było konieczne, bo polska rodzina potrzebuje wsparcia. To także spełnienie, składanych obietnic – tak w Radomiu premier Ewa Kopacz oceniła piątkową decyzję Sejmu, dzięki której od stycznia rządowy program będzie miał rangę ustawy – czytam na gazetaprawna.pl.

Skoro ta rodzina potrzebuje wsparcia, to ciekawe dlaczego rząd Tuska a później Kopacz rzuca tej rodzinie kłody pod nogi m.in promując gender.

7:45 Dominika Wielowieyska dzisiaj w rozmowie z posłem Sasinem daje prawdziwy popis „dziennikarskiego zaprzedania”. Przerywa, kłóci się, wyśmiewa argumenty drugiej strony, jak cnoty broni swojego urojenia, że wyborów nie sfałszowano a jedynym zarzutem są „nieprawidłowości”. Uważa, że na fałszerstwa nie ma dowodów, że 7% różnicy w sondażach EP w stosunku do ostatecznych wyników to żaden problem. Poddawanie w wątpliwość uczciwości wyników nazywa  „autorytarnymi zapędami PiS”…

No, trzeba przyznać kolejka do wylizywania butów władzy i do stanowiska głównej propagandzistki jest bardzo długa… Ale Wielowieyska nie jest skazana na porażkę. Naprawdę zapału w niej dużo. Szkoda, że profesjonalizmu i przyzwoitości mniej…

7:40 Radosław Sikorski ocenia uczciwość posłów, ale sam powinien się wytłumaczyć. Chodzi o dziesiątki tysięcy złotych zwrotu kosztów za używanie prywatnego auta do celów służbowych. Za każdy przejechany kilometr własnym samochodem poseł dostaje z Sejmu 83 gr. Stawka spora, bo jak łatwo wyliczyć, za stukilometrową trasę do kieszeni wpadają 83 zł. Oczywiście w dokumentacji trzeba zaznaczyć, że podróże były służbowe, nikt tego jednak nie sprawdza. Wiadomo, że od lat korzystają z tego ochoczo posłowie, w tym ministrowie, którzy są parlamentarzystami. Ale chyba najdziwniejszy jest przypadek obecnego marszałka Sejmu i byłego szefa MSZ Radosława Sikorskiego – czytam we WPROST.

7:35 Organizacje kombatanckie i niepodległościowe popierają postulat przeniesienia protestu w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przed dom generała Czesława Kiszczaka – czytam na radiomaryja.pl.

7:30 1 stycznia ma wejść w życie nowe ubezpieczenie dla funkcjonariuszymundurowych. To już kolejne, które ma ich ochronić przed przepisami o zwolnieniach chorobowych. Od czerwca za pobyt na zwolnieniu dostają – tak sam jak wszyscy pracownicy – 80 procent pensji. MSW wprowadziło te przepisy przy sprzeciwie związków zawodowych, by – jak twierdzi – zmniejszyć liczbę fikcyjnych zwolnień – czytam na rmf24.pl

7:25 Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców zebrało ponad 100 000 podpisów, wymaganych do tego by w sejmie złożyć kolejny obywatelski projekt w sprawie m.in edukacji 6 latków o nazwie: „Rodzice chcą mieć wybór”. Tak sprawę skomentował satyryczny profil na fb: „Leming TV”.

7:20 Śląsk potrzebuje „pomnika społecznego porozumienia” dla ratowania górnictwa – mówił podczas niedzielnej mszy barbórkowej metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Wezwał do dialogu, działania i determinacji rządząych, szefów spółek węglowych i związkowców – podaje PAP.

7:15 Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu wydłużenia z 5 do 10 lat terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych, wynikających z tzw. nieujawnionych źródeł przychodów lub nieznajdujących pokrycia w źródłach ujawnionych – informuje poniedziałkowy „Puls Biznesu”.

7:10 Liczba pobierających świadczenia emerytalne w Polsce gwałtownie rośnie. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, jest ich już 5 mln – informuje „Rzeczpospolita”.

7:05 W sumie dzisiaj nic szczególnego w tych tygodnikach. Okładki nie sugerują niczego oryginalnego. Zwłaszcza Newsweek stał się tak przewidywalny, że aż banalny. Lisek kłamczuszek nie odmówił sobie kolejnej okazji by dowalić Polakom, katolikom i przeciwnikom promowaniu homoseksualizmu. Zaskoczył za to sam Michalczewski. Niebieski garnitur? To takie banalne. Spodziewałem się co najmniej tęczowej sukni, peruki i piórka w du… no właśnie tam…

7:00 Jeśli poniedziałek, to zaczynamy od okładek tygodników:

on