dziecko śpi z misiem

Wybór pościeli, nie jest sprawą zupełnie łatwą. Tym bardziej że oferta wielu sklepów jest bardzo rozbudowana, obejmuje równie rozmaite rozmiary, fasony, tkaniny oraz wypełnienia. Sprawa dodatkowo komplikuje się, gdy chodzi o zakup pościeli dla dziecka — w wieku kilku lub kilkunastu lat. Poniżej staramy się rozjaśnić ten temat, udzielając szeregu porad i podpowiedzi. Dowiesz się jakie tkaniny wypadają najlepiej w sypialni dziecka oraz jak przygotować mu posłanie, w którym dobrze się wyśpi i zregeneruje.

Sen zdrowy i komfortowy — jak go zaaranżować?

Jakość snu zależy od różnych wypadkowych i czynników. Liczy się zarówno sama przestrzeń, w której sen się odbywa, wielkość jak i sposób konstrukcji łóżka, a także wyścielające je materiały. Te ostatnie są szczególnie ważne, gdyż mają bezpośredni kontakt z powierzchnią Twojego ciała oraz wykorzystujesz je do stabilizacji termicznej na czas snu. Dlatego nie należy ignorować tematu pościeli, gdyż źle dobrana może wywołać uczulenia, nadmiernie rozgrzewać Twój organizm lub nawet uniemożliwiać jego wentylowanie.

Podstawową sprawą, od której warto zacząć, jest oczywiście wybór rozmiaru pościeli. Od razu podpowiadamy, że dużym uproszczeniem może być sięgnięcie po gotowe zestawy pościeli dedykowane dla dzieci w określonym wieku. Są szczególnie dobrym wyborem, jeśli szukasz wyprawki dla niemowlaka, czy dziecka o wyjątkowych potrzebach. W przypadku dzieci starszych — nastolatków — najlepszym wyborem będzie zakup, pościeli o identycznym rozmiarze co pościel dla dorosłych.

Najczęściej, przyjmuje się, że dzieciom w wieku powyżej 12 lat, należy zaścielać łóżko, korzystając ze standardowych rozmiarów pościeli dedykowanych dla dorosłych — czyli o długości 180-200 cm. Szerokość pościel również powinna odpowiadać konwencjonalnym rozmiarówkom – 80-100 cm. Rozmiary takie są dopasowane do rozmiarów typowych łóżek oraz materacy. Warto podkreślić, że jest tylko kwestią czasu, nim Twoje nastoletnie dziecko wyrośnie z rozmiarów dziecięcych i zacznie korzystać z zestawów dla dorosłych.

Pościel wygodna, bezpieczna i zdrowa — czyli jaka? 

W wyborze pościeli ważne są także materiały, z których je wykonano. Mogą mieć rozmaite właściwości — wentylacyjne, termoizolacyjne, a także hipoalergiczne. Warto więc zwrócić uwagę, jakie tkaniny wykorzystano w interesującym Cię zestawie. Odradzamy oczywiście korzystanie z pościeli z tkanin sztucznych, które mogą mieć negatywny wpływ na kontakt z młodą skórą. O wiele lepiej sprawdzą się komplety pościeli z tkanin naturalnych — bawełny lub lnu: na przykład kołdra i prześcieradło frotte. Nie wywołują podrażnień po kontakcie ze skórą i są bezpieczna niezależnie od wieku Twojej pociechy.

Wypełnienie to kolejna ważna sprawa. Odmienne rodzaje wypełnień warto stosować na lato, odmienne zimą. Znajdziesz także wypełnienia uniwersalne, przeznaczone do stosowania przez cały rok. Zestawy pościeli mogą posiadać wypełnienie puchowe, z pierza, wełny lub wypełnienia syntetyczne. Znajdziesz także specjalne kołdry antyalergiczne, gwarantujące optymalne warunki snu i przeciwdziałające rozwijaniu się bakterii i grzybów. Kołdry takie będą aktywnie wentylować powierzchnię Twojego ciała w trakcie snu, odprowadzając nadmiar ciepła oraz wilgoci.

 

 

Źródło: Artykuł partnerski 

fot. materiały prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here