Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki poinformował, że Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie wniosek o powołanie komisji śledczej ws. Amber Gold.

Podczas konferencji prasowej marszałek Terlecki zakomunikował, że w skład komisji wejdą prawdopodobnie przedstawiciele trzech największych klubów sejmowych. Przewodniczącą komisji ma zostać Małgorzata Wasserman z PiS-u, a pierwsze posiedzenie ma odbyć się jeszcze przed wakacjami.

To jest ogromny materiał, który wymaga opracowania, zapoznania się z nim przez członków komisji, których wyznaczą kluby – powiedział Terlecki.

Afera Amber Gold doprowadziła do tego, że 18 tysięcy obywateli, którzy ulokowali swoje oszczędności w produktach Grupy Amber Gold, straciło ok. 850 mln złotych.

Zbadanie tej sprawy przez sejmową komisję śledczą jest podyktowane koniecznością ustalenia i wskazania przyczyn braku działań ze strony organów i instytucji publicznych w stosunku do podmiotów z Grupy Amber Gold w okresie prawie trzech lat, których podjęcie pozwoliłoby uniknąć wyrządzenia tak znacznej szkody tak wielu osobom. (…) Zbadanie sprawy Amber Gold ma znaczenie fundamentalne dla funkcjonowania instytucji państwa, których nieskuteczność została obnażona w tak znacznym stopniu – napisano w uzasadnieniu projektu uchwały.