Praca zdalna już od lat cieszy się w naszym kraju pewną popularnością. Okoliczności związane z pandemią COVID-19 dodatkowo wzmocniły tę tendencję, skłaniając wielu Polaków do podjęcia działalności zawodowej w takim trybie.

Jak jednak odnaleźć się w warunkach home office, kiedy tuż obok siebie mamy pracującego partnera bądź małżonka? Czy obecność ukochanej osoby nie wpłynie fatalnie na naszą koncentrację i produktywność?

Praca zdalna we dwoje – wyzwanie dla związku

Praca z domu wydaje się wręcz wymarzonym rozwiązaniem dla singli – zwłaszcza tych nastawionych do świata introwertycznie. Natomiast w przypadku par konieczność działalności zdalnej niesie ze sobą znacznie więcej niepewności i kłopotów. Oboje musimy przecież liczyć się zarówno z potrzebami własnymi, jak i tej drugiej strony. Obecność dzieci w wieku szkolnym komplikuje wszystko jeszcze mocniej. One też potrzebują prywatnej przestrzeni do nauki czy po prostu zabawy.

para rozmawiająca w pracy

Zatrudnienie w systemie home office należy dokładnie zaplanować i zorganizować. Jeżeli tego nie zrobimy, przykre konsekwencje nie każą na siebie długo czekać. Już po upływie kilku dni zorientujemy się, że bariera pomiędzy naszym życiem zawodowym i prywatnym ulega zatarciu. Co za tym idzie, nie będziemy zadowoleni ani z wykonanych obowiązków, ani z jakości czasu wolnego. A to wzbudzi w nas obojgu sporą frustrację.

Naczelna zasada pracy zdalnej brzmi: nie pozwólmy się rozpraszać. Wspólne przebywanie w domu przez cały dzień rodzi rozmaite pokusy. Niektórym zamarzy się z pewnością wykwintny obiad albo nawet spontaniczna zabawa gadżetami BDSM. Łatwo przy tym obiecać sobie, że przerwa w pracy potrwa zaledwie trzy kwadranse… Podobne wymówki zadziałają zwłaszcza wówczas, jeśli na co dzień spędzamy ze sobą zbyt mało czasu. Skoro nadarza się okazja, aby zmniejszyć dzielący nas dystans, to dlaczego nie mielibyśmy z niej skorzystać?

mężczyzna pracuje na laptopie

Cóż, przede wszystkim dlatego, że łatwo w tej materii przesadzić. Przeglądanie witryny easytoys.pl może przynieść naszemu związkowi wiele dobrego, ale należy się temu zajęciu oddawać we właściwym czasie. Pod żadnym pozorem nie powinno ono służyć jako narzędzie prokrastynacji, które odciąga nas od obowiązków. Praca zdalna, jak żadna inna aktywność, wymaga od nas samodyscypliny i odpowiedzialności.

Jak zaplanować pracę zdalną we dwoje?

Ideałem pracy zdalnej byłoby, gdyby każde z partnerów miało do dyspozycji własny pokój i niczym niezmąconą ciszę. W praktyce zdarza się to jednak raczej rzadko. Wiele par musi stawić czoła sytuacji zgoła odmiennej: konieczności współdzielenia małej, niezbyt ergonomicznej przestrzeni. Czasami naprawdę nie wiadomo, w jaki sposób ją rozplanować.

laptop i wino na balkonie

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o fizyczny komfort swojej zawodowej aktywności. Spędzając sporo czasu przy komputerze, przeciążamy głównie oczy i kręgosłup. Higiena pracy zobowiązuje nas do zapewnienia sobie właściwego oświetlenia, a także wygodnego krzesła z oparciem. W miarę możliwości dobrze byłoby też odseparować się od źródeł hałasu. Zapewnią nam to słuchawki czy choćby tanie piankowe stopery. Dzięki nim będziemy pracowali wydajniej i z poczuciem mniejszego zmęczenia.

Warto umówić się z partnerem na wspólne przerwy w ciągu dnia. Nie powinno ich być jednak więcej niż dwie, a każda może trwać ok. 20 minut. Warto w tym czasie napić się razem kawy i pożartować. Poważniejsze dyskusje zostawmy sobie jednak na popołudnie lub wieczór.

 

 

Źródło: Artykuł partnerski