Pandemia sprawiła, że dla pracodawców nastały trudne czasy, stąd chętnie sięgają po pracowników zza wschodniej granicy. Bardzo powszechne stało się już zatrudnianie obywateli z Ukrainy czy Białorusi. Często zastępują oni pracowników z Polski oferując usługi na podobnym poziomie. Niekoniecznie rozchodzi się w tym wszystkim o oszczędności, ale przed wszystkim ze zwiększonym zapotrzebowaniem na pracę.

Dlaczego pracodawcy chętnie sięgają po pracowników z Ukrainy?

Przede wszystkim nie ma w tym przypadku dużej bariery językowej, podobny język – słowiański.  Pracownicy z Ukrainy są też dla nas jednym z najbliżej spokrewnionych narodów (aspekt historyczny i kulturowy). Sami Ukraińcy lubią Polaków i polską kulturę. Podziwiają oni nasz kraj za udaną i dobrze zorganizowaną gospodarkę i rozwój ostatnich lat, bowiem po upadku bloku wschodniego Ukraina miała wyższe PKB niż Polska. Szybko klimatyzują się w naszym kraju, chętnie uczą się języka również bardzo często sprowadzają do Polski swoje żony, dzieci, które posyłają do szkół czy też przedszkoli. Przede wszystkim jednak są to specjaliści, którzy wiedzą co robą, a wyjeżdżają nie dlatego, że nie ma dla nich pracy, tylko dlatego, że chcą zarabiać kilka razy więcej pracując w Polsce, w lepszych warunkach.

Czy warto zatrudnić pracownika z Ukrainy?

To pytanie nie raz stawia sobie wielu pracodawców, kiedy pojawiają się problemy z procesem rekrutacyjnym. Mimo, że jest to już bardzo popularne zjawisko to jednak wielu pracodawców myśli w pierwszej kolejności o pracownikach lokalnych, a dopiero później sięga dalej uciekając się do zagranicznych pracowników. Do tego wielu pracodawców jeszcze nie próbowało współpracy z pracownikiem zza granicy i ma pewnie wahania.

Jednak w Polsce brakują rąk do pracy, a szczególnie specjalistów, wielu młodych ludzi wyjeżdża za granicę do pracy, co sprawia, że pracodawcy u nas muszą uciekać się do takich opcji. Zapewne polscy pracodawcy nie poszukiwaliby pracowników zza granicy gdyby w naszym kraju byłby odpowiedni zasób wolnej, wykwalifikowanej siły roboczej.

Dlaczego z procesem rekrutacji warto zgłosić się do agencji pracy?

Agencje bardzo często specjalizują się w dwóch obszarach zatrudnienia. Pierwsza to wynajem pracowników inaczej mówiąc leasing pracowniczy. Cechuje się on tym, że to po stronie agencji jest cały proces rekrutacji oraz wszystkie formalności związane z zatrudnieniem. Wyrobienie potrzebnych zezwoleń dla takiego pracownika, zrobienie medycyny pracy jest jednak czasochłonne, a pracodawcy często nie mają na takie rzeczy czasu. W tym idealnie właśnie sprawdza się agencja pracy. Agencja w tym przypadku jest oficjalnym pracodawcą i bierze na siebie wszelkie działania kadrowe i prawne, zawiązane z zatrudnieniem pracownika. Pracownik zostaje oddelegowany do wykonywania pracy w firmie klienta, a klient korzysta z jego usług nie tracąc czasu na rekrutację i obsługę kadrową. Klient otrzymuje jedynie na koniec miesiąca fakturę za przepracowane godziny danego pracownika, którą musi uregulować.

Druga opcja współpracy z agencją to rekrutacja stała. W tym przypadku to klient jest oficjalnym pracodawcą. Agencja jedynie pomaga w znalezieniu, selekcji i w przeprowadzeniu rozmów z kandydatami. Po zatwierdzeniu odpowiedniego kandydata, agencja prowadzi procedurę zatrudnienia danej osoby w Polsce pomagając ze wszelkimi formalnościami. Jednak wszystkie zezwolenia potrzebne dla takiego pracownika są już po stronie pracodawcy. Agencja w takim przypadku pobiera jednorazową opłatę, za przeprowadzenie jedynie rekrutacji.

Agencje pracy znacząco pomagają pracodawcom zaoszczędzając ich czas na długich procesach rekrutacyjnych. Plus mają już większe doświadczenie w rekrutacjach i są w stanie podpowiedzieć sporo danemu klientowi, przez co mamy pewność, że nie zostaniemy wprowadzeni w maliny.

 

Źródło: Artykuł partnerski