Foto: Prawica Rzeczypospolitej

W sobotę odbył się Krajowy Zjazd Prawicy Rzeczypospolitej. Partia przedstawiła swoich kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a także swoją przedwyborczą deklarację „Polska głosem chrześcijańskiej Europy„. W wypełnionej po brzegi sali przemawiali m.in. Marek Jurek, prof. Witold Kieżun i Paweł Milcarek.

Foto: Prawica Rzeczypospolitej
Foto: Prawica Rzeczypospolitej

Marek Jurek, prezes partii i były Marszałek Sejmu w swoim przemówieniu podkreślał potrzebę prowadzenia efektywnej polityki prorodzinnej. – Polska powinna zwracać rodzinie koszty ponoszone na wychowanie dziecka. – poruszył także m.in. sprawę problemów polskiego rolnictwa, czy zbyt wysokich podatków. Marek Jurek powtórzył postulat Prawicy Rzeczypospolitej, aby Polska nie rezygnowała ze swojej waluty narodowej – Prawo do używania waluty narodowej jest dobrem każdego Polaka – dodał również, że „musimy walczyć o silną pozycję Polski w Europie„.

Były Marszałek Sejmu powiedział także, że chrześcijanie w Europie powinni, zamiast forsowanego przez środowiska lewicowego „gender mainstreaming”, forsować „christendom mainstreaming”. – Czas powiedzieć, że Europa Solidarna to Europa, która szanuje opinię chrześcijańską – podkreślił Marek Jurek. Prezes Prawicy Rzeczypospolitej skrytykował także założenia pakietu klimatycznego – Pakiet klimatyczny to cyniczna polityka skierowana przeciwko naszemu przemysłowi – powiedział. Na koniec swojego przemówienia dodał – Zmiany w Polsce muszą być takie jak na Węgrzech – kompletne. Zmienimy rząd i zmienimy życie społeczne – co spotkało się z burzą oklasków i owacją na stojąco.

Profesor Witold Kieżun – wybitny ekonomista, powstaniec warszawski, więzień sowieckich łagrów – mówił na sobotnim zjeździe o potrzebie odbudowy polskiego przemysłu i handlu, który prawie w zupełności został przejęty przez firmy zagraniczne. – Obserwowałem jak byłe kraje kolonialne w latach 50-tych odzyskały niepodległość, a w latach 80-tych przeszły neokolonizację. W Polsce dzieje się to samo! – powiedział. Zwrócił także uwagę na inny ważny problem – Z ostatnich danych GUS wynika, że 10 mln. ludzi w Polsce żyje w skrajnej nędzy. Zdaniem profesora Kieżuna – Polska wymaga zaangażowania tych sił, które szanują Polską tradycję, które szanują kulturę chrześcijańską. Także to przemówienie spotkało się z długimi owacjami na stojąco.

Następnie krótkie przemówienie wygłosił wiceprezes PiS, Marek Kuchciński. Przekazał on pozdrowienia od Jarosława Kaczyńskiego i wyraził nadzieję, że Prawica Rzeczypospolitej będzie rosła w siłę, a współpraca koalicyjna będzie owocna. Koalicja Prawica Rzeczypospolitej-PiS już rządzi w województwie podkarpackim. Politycy obu partii liczą na to, że po następnych wyborach podobnie będzie w całej Polsce.

Swoje poparcie dla Prawicy Rzeczypospolitej wyraził także Paweł Milcarek, redaktor naczelny czasopisma „Christianitas” – Od początku działalności Christianitas razem z Prawicą Rzeczypospolitej idziemy, razem podejmujemy wspólne działania – powiedział. Podkreślił również, że w ważnych chwilach dla Polski powinno się jasno opowiadać po stronie określonych formacji politycznych – środowisko „Christianitas” regularnie opowiada się po stronie Prawicy Rzeczypospolitej.

Na koniec otwartej części zjazdu partia przedstawiła swoich kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wystartują oni z 5 miejsc na listach PiS:

 1. Okręg 1 pomorskie Jan Klawiter
 2. Okręg 2 kujawsko pomorskie Wojciech Lech Kowalski
 3. Okręg 3 podlaskie i warmińsko mazurskie Leszek Lewoc
 4. Okręg 4 Warszawa Marek Jurek
 5. Okręg 5 mazowieckie Marian Piłka
 6. Okręg 6 łódzkie Piotr Strzembosz
 7. Okręg 7 wielkopolskie Sławomir Hinc
 8. Okręg 8 lubelskie Marek Grzelaczyk
 9. Okręg 9 podkarpackie Bogdan Romaniuk
 10. Okręg 10 małopolskie i świętokrzyskie Leszek Murzyn
 11. Okręg 11 śląskie Władysław Matyka
 12. Okręg 12 dolnośląskie i opolskie Tadeusz Marczak
 13. Okręg 13 lubuskie i zachodniopomorskie Marek Słomski

W sobotę Prawica Rzeczypospolitej przedstawiła także swoją deklarację przed wyborami do Parlamentu Europejskiego „Polska głosem chrześcijańskiej Europy„. Nazwa deklaracji stała się także hasłem partii na najbliższe wybory. –  Tymi słowami będziemy się kierować w naszej działalności w Brukseli – podkreślił wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej, Marian Piłka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here