PocztaPoczta Polska szykuje się do redukcji zatrudnienia o kilka tysięcy osób. Związkowcy zapowiadają strajki.

Naczelnicy urzędów pocztowych w Polsce, otrzymali do konsultacji projekt zakładający zmniejszenie liczby etatów w spółce. Zarząd Poczty Polskiej zapowiedział, że plan etatyzacji na rok 2015 obejmuje 72 000 stanowisk. Na koniec 2014 roku Poczta Polska zatrudniała 78 000 osób.

Związkowcy na podstawie wszystkich dokumentów, oszacowali że w roku 2015 pracę stracić ma ponad 8 000 pracowników Poczty Polskiej – a więc ponad 10%. Jednak zdaniem osób decyzyjnych, zmniejszanie etatów nie oznacza zwolnień a spowodowane będzie odejściami dobrowolnymi.

Dziś rozpoczyna siędruga tura negocjacji związków zawodowych i władz Poczty w sprawie układu zbiorowego, który zarząd wypowiedział w lipcu zeszłego roku. NSZZ „Solidarność”, która reprezentuje ponad 13 000 pracowników nie zgadza się na główne elementy nowego układu. Jednym z punktów spornych jest fundusz premiowy, opiewający na 400 milionów złotych. Zarząd chce, by pieniądze te, nie były tak jak dotychczas częścią wynagrodzenia ale przyznawane miałyby być w zależności od efektów pracy.

Związkowcy odpowiadają, że niejasne kryteria oceniania pracowników, doprowadzą do tego że mało kto będzie mógł liczyć na dodatkowe premie. Dodają, że taki pomysł jest próbą zaoszczędzenia na wypłatach pracowników podczas gdy członkowie zarządu w miesiąc zarabiają tyle ile listonosze w ciągu trzech lat.

31 grudnia 2014 roku, związkowcy poinformowali zarząd Poczty Polskiej o wejściu w spór zbiorowy. Jeśli negocjacje zakończą się niepowodzeniem, na 15 kwietnia zapowiadany jest strajk. Niewykluczone, że będzie to strajk generalny.

na podstawie: dziennik.pl