W dniach 3-5 kwietnia 2016 w Lublinie odbędzie się kolejna już Retrospektywa Festiwalu Filmów Dokumentalnych Niepokorni Niezłomni Wyklęci.

Festiwal prezentuje sylwetki i dziedzictwo oraz historię tych najbardziej Wyklętych, czyli żołnierzy, którzy nigdy nie zaakceptowali sowieckiej okupacji. Festiwal pokazuje rolę polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem lat 1939-1989 – czytamy na oficjalnej stronie internetowej wydarzenia.

Kilka miesięcy po każdej edycji, w Lublinie ma miejsce retrospektywa festiwalu. Nie inaczej będzie tym razem. Odbędzie się ona w Chatce Żaka przy ulicy Radziszewskiego 16. Zaplanowano projekcję filmów, a także całą serię dyskusji panelowych oraz wydarzeń towarzyszących.

Wśród tytułów, które mają zostać zaprezentowane uczestnikom są m.in. “Kochankowie z lasu” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego, “WiN. Ostatnia nadzieja” w reżyserii Sławomira Górskiego, “Urodzona na zamku” w reżyserii Bogumiła Rawicza czy “Brygada” w reżyserii Rafała Mierzejewskiego.

Pierwszy panel dyskusji odbędzie się w środę. Jego tytuł to: Kogo obchodzi historia – o potrzebie polityki historycznej dzisiaj. Uczestnikami będą Krzysztof Szwagrzyk, Arkadiusz Gołębiewski, Jan Józef Kasprzyk, Tadeusz Płużański i Sławomir Poleszak, a prowadzącym będzie Tomasz Panfil. W poniedziałek odbędzie się dyskusja pt. Dzieci Żołnierzy Wyklętych o swoich rodzicach. Udział wezmą Andrzej Pilecki, Magdalena Zarzycka–Redwan, Janusz Niemiec-Żubryd, Krzysztof Bukowski, Romuald Rajs i Urszula Gierszon. Prowadzącym będzie historyk Tadeusz Płużański.

Retrospektywa rozpocznie się w niedzielę 3 kwietnia o godzinie 17 i potrwa do wtorku. Portal Parezja.pl objął nad wydarzeniem Patronat Medialny. Wkrótce na naszych łamach szczegółowy plan Retrospektywy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.