Wczoraj prezes RN Robert Winnicki złożył do laski marszałkowskiej projekt ustawy znoszącej ustawę nr 1066 tzw. „o bratniej pomocy”.

„Projekt ustawy o uchyleniu ustawy o udziale zagranicznych funkcjonariuszy lub pracowników we wspólnych operacjach lub wspólnych działaniach ratowniczych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej” to pełny tytuł druku, jaki trafił dzisiaj do Marszałka Sejmu. Jego sednem jest zapis o utracie mocy ustawy z dn. 7 lutego 2014 r.

W uzasadnieniu projektu ustawy czytamy, że druk nr 1066 zawiera błędne umotywowanie – wbrew twierdzeniom ustawodawcy nie wiąże się on z implementacją prawa unijnego, więc jego uchwalenie nie było konieczne. Jego treść wzbudza natomiast ogromne kontrowersje i uzasadnione obawy, bowiem umożliwia podejmowanie interwencji i akcji na terytorium RP z wykorzystaniem m.in. broni palnej przez zagranicznych funkcjonariuszy.

Podkreślono również, że ustawa „o bratniej pomocy” spotkała się z powszechną krytyką ze strony społeczeństwa, a co więcej, „budzi także najgorsze skojarzenia historyczne (m.in. z Konfederacją Targowicką, „bratnią pomocą” Armii Czerwonej z 1939 roku, czy tłumieniem praskiej wiosny 1968 roku)”.

ruchnarodowy.net/DK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.