Śmigłowiec Caracal. - fot. Juliusz Sabak / defence24.pl

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że Inspektorat Uzbrojenia ogłosił rozpoczęcie negocjacji na 16 śmigłowców dla wojska.

Resort poinformował, że rozpoczynają się rozmowy z trzema wykonawcami, którzy już wcześniej złożyli oferty wstępne. Chodzi o dostawy ośmiu śmigłowców zdolnych do prowadzenia przez wojska specjalne misji poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach bojowych oraz ośmiu maszyn przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych, które także mogą prowadzić misje ratownicze na morzu.

W pierwszym etapie zostaną podjęte negocjacje dotyczące pozyskania śmigłowców dla Wojsk Specjalnych. Zdaniem ministerstwa ich nabycie jest najbardziej pilne, ponieważ śmigłowce wykorzystywane do ratownictwa na Bałtyku mają resursy do 2019 r. i wypełniają zadania. MON oznajmiło, że postępowanie prowadzone jest w trybie przewidzianym dla zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz rozpisanie nowego przetargu na śmigłowce zapowiedział w ubiegłym tygodniu. Poinformował, że o zamówienie ubiegają się wszystkie trzy firmy, które konkurowały w postępowaniu prowadzonym przez poprzednie kierownictwo MON-u – europejska grupa Airbus Helicopters, należące do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin zakłady PZL Mielec oraz WSK „PZL-Świdnik”, które należą do włosko-brytyjskiej grupy Leonardo.

W październiku 2016 r. po trwających rok negocjacjach offsetowych związanych z planowanym zakupem 50 wiropłatów, Ministerstwo Rozwoju, które odpowiadało za offset, poinformowało o zakończeniu rozmów, uznając ich dalsze prowadzenie za bezprzedmiotowe. Zdaniem rządu oferta Airbus Helicopters dotycząca śmigłowców H225M Caracal nie odpowiadała interesom ekonomicznym i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej.

3 KOMENTARZE

 1. Czy istnieje jeszcze w Polin COKOLWIEK, co pozostało polskie ?..
  Polska siła robocza, wyganiana właśnie z Kraju importem Ukraińców ?…
  Oj, wieeeszaaaałbym !.. Oj, wieszał.. A zaczął – od “profesora” Balcerowicza, czy jak mu tam na prawdziwe nazwisko… Następny byłby Kołodko ? Dorn ?
  Jest tej swołoczy, która W DALSZYM CIĄGU żeruje na Polsce i Polakach…

  0

  0
  • Może jeszcze poda ktoś konkretne NAZWISKA swołoczy (mafijno-oficerskiej), która już zdążyła WYDAĆ łapówy, jakie dostała od Francuzów za Caracal-e ?…
   Tak dla przykładu – powiesić na Starym Rynku, transmitując to na cały świat…
   Lub przypilnować nazwisk tych NASTĘPNYCH mafiozów, którzy TERAZ robią następny skok na następne łapówy.. Ale “obawiam się”, że od Amerykanów goowno dostaną, nie łapówy…
   Podsumowując dotychczasową “współpracę” polskich małych kaziów z Amerykanami (czyli z Izraelem),
   ile już Polacy wydali na cudze wojenki (o narkotyki, w Afganistanie), o cudzą rop.e naftową, to marnie to widzę cosik 🙂 ..
   Marzę o tym, żeby Francuzi ujawnili na cały świat nazwiska “polskich” (?..) “beneficjentów” poprzedniego dealu z Caracal-em 🙂 .. Ale by było smrodu, no ! 🙂 ..
   Ile by się posypało pięknych “samobójstw” ! 🙂 .. Ech, pomaarzyć ! 😀 ..

   0

   0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.