Strach dzieci przed dentystą to oznaka molestowania seksualnego albo przemocy psychicznej w rodzinie – Taką treść zawiera broszura wydana przez urząd Rzecznika Praw dziecka dla gabinetów dentystycznych. – na tą kuriozalną publikację poszło 7 tys. złotych publicznych pieniędzy.

„Problemy z zachowaniem na fotelu stomatologicznym (strach niechęć do otwierania jamy ustnej) mogą świadczyć o znęcaniu się psychicznym opiekuna nad dzieckiem, stosowaniu przemocy, a wreszcie wykorzystywaniu seksualnym” – napisali Izabela i Maciej Michalak. Dalej czytamy:

„Strach i niepokój dziecka na fotelu dentystycznym, a dodatkowo nieradzenie sobie z zachowaniem dziecka mogą świadczyć o przemocy psychicznej stosowanej przez rodziców dzieci”.

Broszura zachęca do listownego upominania rodziców, jeśli ich pociecha nie dość chętnie otwiera buzię przy zabiegach! A jeśli rodzice taki list – zignorują – do powiadomienia pomocy społecznej!

Psycholodzy, do których “Super Express” zwrócił się o opinię, ostro krytykują „nowatorskie” tezy z publikacji.

„To, że dziecko dziwnie zachowuje się na fotelu dentystycznym, np. zamyka buzię czy się boi, wcale nie świadczy o tym, że może być wykorzystywane seksualnie, czy doświadczać przemocy ze strony opiekunów! To są jakieś bzdury, a lekarze dentyści, którzy napisali ten poradnik, są chyba z typu nawiedzonych” – mówi Elżbieta Kuźniak, psycholog z Uniwersytetu Łódzkiego.

„Siedząc w fotelu dentystycznym, dziecko może się najzwyczajniej w świecie bać samego zabiegu. Sama mam ponad 60 lat i jak mam wybrać się do stomatologa, to wizytę przeżywam już dzień wcześniej. Poza tym stomatolog nie jest przecież psychologiem, który może stwierdzić, że dziecko jest bite czy wykorzystywane seksualnie. Nie pojmuję tego” – dodaje.

Również profesor Zbigniew Nęcki z Uniwersytetu Jagiellońskiego uważa tezy RPO za absurdalne:

„Nie ma absolutnie żadnego związku między tym, że dziecko, siedząc w fotelu stomatologicznym i zamykając w tym czasie buzię, a tym, że może być bite i wykorzystywane seksualnie przez rodziców! Obawa przed dentystą cechuje zarówno dzieci, jak i dorosłych i jest naturalne, że ludzie zamykają usta ze strachu przed bólem. A mówienie o przemocy seksualnej uznaję za istne kuriozum”- przekonuje.

na podstawie: Super Express / Europejczycy.info

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.