CyganiePrawnik, którego poniosło na forum internetowym, odwołuje się od kary grzywny za publiczne znieważenie Cyganów. Zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie złożył skrajnie lewicowy Teatr Trzyrzecze, który prowadzi Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Mowa o komentarzu zamieszczonym na forum Poranny.pl przez Piotra (39 letniego prawnika), który napisał:

Fakty są takie, że jak cyganie jadą autobusem to lepiej się trzymać od nich zdaleka, bo mechanizm się powtarza – gówniarz zaczepia, a za nim gromadka starszych, gotowa ruszyć mu na pomoc, gdyby ktoś go zaatakował. Jak długo jeszcze mamy w swoim kraju ustępować wszelakiej maści BRUDASOM (do bezpieki i wszelakiej maści postępowców, co to wszystkim obcym by tyłka nadstawiali do dymania w imię tolerancji: ustalcie sobie mój IP i mnie ścigajcie za rasizm, mam to gdzieś).

Zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożył Teatr Trzyrzecze, który prowadzi Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych i zajmuje się m.in. monitorowaniem internetu w poszukiwaniu tzw. „mowy nienawiści”

Ustalono, że komentarz napisał Piotr R. i oskarżono go o publiczne znieważenie „osób pochodzenia romskiego” z powodu ich przynależności etnicznej

Sąd pierwszej instancji uznał Piotra  winnym i skazał na 2,5 tys. zł grzywny. Piotr odwołał się od wyroku. Prawomocny wyrok sąd wyda 27 kwietnia. Prokuratura jednak wnosi o nieuwzględnienie apelacji, bowiem cały komentarz miał wydźwięk negatywny – a słowo „brudasy” obraźliwy.