fot. screen youtube.com

Posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus skrytykowała prezydencki projekt ustawy upamiętniającej Polaków ratujących Żydów. Jej zdaniem to dolewanie oliwy do ognia.

Posłowie mają rozpatrzyć sprawozdanie komisji sejmowej o przedstawionym przez prezydenta projekcie ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej.

„Będzie to kolejne podgrzewanie atmosfery. Ustawa musi zostać wycofana z Sejmu. Dopóki premier Mateusz Morawiecki nie naprawi relacji polsko-izraelskich, nie powinniśmy dolewać oliwy do ognia kolejnymi ustawami” — stwierdziła Scheuring-Wielgus.

Zgodnie z projektem ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej dzień ten miałby przypadać 17 marca – w dniu rocznicy otwarcia w 2016 r. Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej.

W uzasadnieniu projektu wskazano m.in., że ustanowienie Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów jest wyrazem hołdu dla wszystkich, także nieznanych z imienia i nazwiska, obywateli Rzeczypospolitej, którzy przeciwstawili się terrorowi niemieckich nazistów, z narażeniem życia własnego i swoich bliskich, udzielając pomocy prześladowanym bliźnim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.