Martin Schulz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego wezwał do przekształcenia Komisji Europejskiej w “prawdziwy europejski rząd”.

Zdaniem Schulza “rząd europejski” miałby być unijną odpowiedzią na Brexit. Przewodniczący o swojej decyzji poinformował na łamach “Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Dodał, że rząd ten powinien działać pod kontrolą Parlamentu Europejskiego oraz drugiej izby składającej się z przedstawicieli państw członkowskich.

Martin Schulz uważa, że dziś za decyzje państw narodowych obywatele obwiniają Unię, a po powstaniu eurorządu wszyscy wiedzieliby, kto ponosi odpowiedzialność za konkretne posunięcia. To miałoby zmniejszyć niezadowolenie ze struktur unijnych.

O stworzeniu superpaństwa zaraz po wynikach referendum ws. Brexitu zaczęli mówić szef niemieckiej dyplomacji Frank Walter Steinmeier oraz minister spraw zagranicznych Francji Jean Marc Ayrault. Berlin i Paryż pokusiły się również o groźbę pod adresem Polski.

Korzyści i obciążenia związane z członkostwem w UE powinny być równo dzielone między państwami członkowskimi. Sytuacja, w której ciężar problemu imigrantów jest nierównomiernie rozłożony pomiędzy ograniczoną liczbę krajów, jest nie do utrzymania – brzmi treść jednego z dokumentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.