wikimedia.org
wikimedia.org

Politycy SLD chcą, aby Ministerstwo Zdrowia odbierało kontrakty podpisane w ramach NFZ tym lekarzom, którzy zdecydowali się podpisać „deklarację wiary”. Jak podkreślają, „deklaracja wiary cofa medycynę do XIX wieku”. Dokument ten pozwala lekarzowi na odmówienie wykonania niektórych zabiegów, m.in. aborcji czy in vitro. Do tej pory deklarację podpisało niemal 3000 lekarzy.

Posłowie SLD oczekują zapewnienia ze strony ministra zdrowia, że każdy lekarz publicznej służby zdrowia straci pracę jeżeli w pracy będzie się odwoływał do deklaracji wiary. Akcja zainicjowana przez dr Wanda Półtawska, prywatnie przyjaciółkę Jana Pawła II, cieszy się dużą popularnością i do tej pory przez Internet oraz na spotkaniu pracowników służby zdrowia na Jasnej Górze podpisało ją niemal 3000 lekarzy, a także studentów medycyny, którzy zobowiązują się w niej do wierności sumieniu i Bogu.

Deklaracja zawiera 6 punktów. Politycy SLD podważają 5. oraz 6.:

Podpisani lekarze stwierdzają otwarcie, , że uznają pierwszeństwo prawa Bożego przed prawem ludzkim, a także podkreślają, że każdy lekarz ma prawo działania zgodnie ze swoim sumieniem i etyką lekarską, która uwzględnia prawo sprzeciwu dla praktyk niezgodnych z tym sumieniem. Nie mamy zastrzeżeń co do tego, że lekarze deklarują przywiązanie do wiary katolickiej, bo to jest prywatna sprawa każdego z nich, ale ci lekarze również deklarują, że prawo Boże ma dla nich pierwszeństwo przed prawem ludzkim, również w sferze zawodowej. To jest poważna sprawa, bo w jej myśl cofamy się do XIX wieku.

– wyjaśnił rzecznik SLD – Dariusz Joński.

Podobnego zdania jest wicemarszałek sejmu, Jerzy Wenderlich:

Nie może być tak, że lekarze kształceni są na akademiach medycznych przez wielkich specjalistów, z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu medycznego, a później decyzje i tak będzie podejmował ksiądz. Tekst deklaracji wiary nie daje dużo szans pacjentom, a życie ludzkie w szpitalach nie może być czymś na zasadzie entliczek-pętliczek, bo tam powinno być wszystko przewidywalne.
Wenderlich uważa także, że „świat religijny wchodzi do szpitali”, gdzie liczą się jedynie umiejętności personelu, a nie modlitwy i wiara.
Na tej samej konferencji prasowej głos zabrała także Katarzyna Kądziela, szefowa fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej, która apelowała do Donalda Tuska:
Nie może być tak, że w Polsce nie ma nikogo, kto jest odpowiedzialny za politykę zdrowotną. Polityka zdrowotna powinna powodować to, że dla lekarza, który leczy pacjentów będzie ważna wiedza medyczna i przysięga, którą składa stając się lekarzem, a nie apele do jego uczuć religijnych.
Zapowiedziała także, że jej fundacja zajmie się zbadaniem, czy apel Półtawskiej nie jest jawnym nawoływaniem do popełnienia przestępstwa jakim w jej opinii jest podpisanie deklaracji wiary.
Można odnieść wrażenie, że całe oddziały szpitalne podpisują coś, co jest jawnym łamaniem prawa, tę deklarację podpisali profesorowie onkolodzy, profesorowie medycyny paliatywnej, chirurdzy, pediatrzy. Ja nie wiem, czy ktoś taki odmówi mi podania morfiny, gdy będę konała z bólu.
Mimo zastrzeżeń ze strony posłów i apeli do Ministerstwa Zdrowia i premiera Tuska, inicjatywa cieszy się ogromnym zainteresowaniem.
Deklaracje spływają do nas cały czas. Ta inicjatywa okazała się sukcesem i ciągle uaktualniamy listę i jest już ponad 3 tys. podpisów.
– powiedziała Magdalena Zastrzeżyńska administratorka strony www.deklaracja-wiary.pl.
Poniżej treść deklaracji wiary:
1. WIERZĘ w jednego Boga, Pana Wszechświata, który stworzył mężczyznę i niewiastę na obraz swój.

2. UZNAJĘ, iż ciało ludzkie i życie, będąc darem Boga, jest święte i nietykalne:
– ciało podlega prawom natury, ale naturę stworzył Stwórca,
– moment poczęcia człowieka i zejścia z tego świata zależy wyłącznie od decyzji Boga.
Jeżeli decyzję taką podejmuje człowiek, to gwałci nie tylko podstawowe przykazania Dekalogu, popełniając czyny takie jak aborcja, antykoncepcja, sztuczne zapłodnienie, eutanazja, ale poprzez zapłodnienie in vitro odrzuca samego Stwórcę.

3. PRZYJMUJĘ prawdę, iż płeć człowieka dana przez Boga jest zdeterminowana biologicznie i jest sposobem istnienia osoby ludzkiej. Jest nobilitacją, przywilejem, bo człowiek został wyposażony w narządy, dzięki którym ludzie przez rodzicielstwo stają się „współpracownikami Boga Samego w dziele stworzenia” – powołanie do rodzicielstwa jest planem Bożym i tylko wybrani przez Boga i związani z Nim świętym sakramentem małżeństwa mają prawo używać tych organów, które stanowią sacrum w ciele ludzkim.

4. STWIERDZAM, że podstawą godności i wolności lekarza katolika jest wyłącznie jego sumienie oświecone Duchem Świętym i nauką Kościoła i ma on prawo działania zgodnie ze swoim sumieniem i etyką lekarską, która uwzględnia prawo sprzeciwu wobec działań niezgodnych z sumieniem.

5. UZNAJĘ pierwszeństwo prawa Bożego nad prawem ludzkim
– aktualną potrzebę przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji,
– potrzebę stałego pogłębiania nie tylko wiedzy zawodowej, ale także wiedzy o antropologii chrześcijańskiej i teologii ciała.

6. UWAŻAM, że – nie narzucając nikomu swoich poglądów, przekonań – lekarze katoliccy mają prawo oczekiwać i wymagać szacunku dla swoich poglądów i wolności w wykonywaniu czynności zawodowych zgodnie ze swoim sumieniem.

Źródło: rmf24.pl, niezalezna.pl
sani lekarze stwierdzają otwarcie, że uznają pierwszeństwo prawa bożego przed prawem ludzkim, a także podkreślają, że każdy lekarz ma prawo działania zgodnie ze swoim sumieniem i etyką lekarską, która

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-sld-chce-karac-lekarzy-za-podpisywanie-deklaracji-wiary,nId,1433848#?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Podpisani lekarze stwierdzają otwarcie, że uznają pierwszeństwo prawa bożego przed prawem ludzkim, a także podkreślają, że każdy lekarz ma prawo działania zgodnie ze swoim sumieniem i etyką lekarską, która uwzględnia prawo sprzeciwu dla praktyk niezgodnych z tym sumieniem – podkreśla rzecznik SLD Dariusz Joński. Nie mamy zastrzeżeń co do tego, że lekarze deklarują przywiązanie do wiary katolickiej, bo to jest prywatna sprawa każdego z nich, ale ci lekarze również deklarują, że prawo boże ma dla nich pierwszeństwo przed prawem ludzkim, również w sferze zawodowej. To jest poważna sprawa, bo w jej myśl cofamy się do XIX w

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-sld-chce-karac-lekarzy-za-podpisywanie-deklaracji-wiary,nId,1433848#?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

wiary cofa medycynę do XIX wieku

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-sld-chce-karac-lekarzy-za-podpisywanie-deklaracji-wiary,nId,1433848?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

wiary cofa medycynę do XIX wieku

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-sld-chce-karac-lekarzy-za-podpisywanie-deklaracji-wiary,nId,1433848?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox