Przedstawiciele „Solidarności” chcą, aby rząd przeprowadził szeroką akcję lustracyjną w administracji państwowej. Zapowiedzieli, że na początku maja wystąpią z wnioskiem w tej sprawie do premier Beaty Szydło.

Lustracja ma ujawnić pracowników administracji zatrudnionych lub współpracujących z organami bezpieczeństwa przed rokiem 1990. Związkowcy domagają się wprowadzenia przepisów pozwalających na rozwiązanie umowy z byłymi współpracownikami służb PRL nie tylko w administracji rządowej, ale też samorządowej. Można by im zaproponować inne, gorsze warunki pracy i płacy.

„Szacujemy, że osób ze wstydliwą przeszłością w służbach jest dzisiaj w administracji nawet 40 tys.” – powiedział Robert Barabasz, szef Sekcji Krajowej Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej NSZZ „Solidarność”. „Część z nich, jeśli się przyznała do współpracy, w dalszym ciągu pracuje, bo przepisy niestety na to pozwalają” – dodał.

Związek ma w tej sprawie na początku maja wystąpić z wnioskiem do premier Szydło. „Popieram inicjatywę ‘Solidarności’, aby z częścią urzędników się pożegnać” – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Uściński.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.