Jeśli myślimy o założeniu działalności gospodarczej, warto dowiedzieć się, jakie trzeba spełnić dodatkowe warunki oraz zapoznać się z kwestiami, które na samym początku planowania własnej działalności gospodarczej nie do końca mogą być dla wszystkich oczywiste.
Kto może założyć działalność gospodarczą?
Praktycznie każdy. Nie ma co ukrywać, że w większości przypadków działalność gospodarcza zakładana jest przez początkujących przedsiębiorców i jest najpowszechniejszym tworem z wszystkich możliwych form prowadzenia biznesu. W większości przypadków założenie firmy i prowadzenie jej w wybranej przez siebie formie przebiegnie bez najmniejszego problemu.
Ile kosztuje prowadzenie działalności gospodarczej?
Przyszły przedsiębiorca poza wymogami formalnymi powinien przemyśleć wysokość kosztów początkowych powiązanych z założeniem własnej działalności. Działalność gospodarcza wymaga najmniej formalności i jest darmowa, natomiast sprawa wygląda nieco inaczej jeśli chodzi o jej dalsze prowadzenie.
Największe koszty, które poniesie osoba zakładająca działalność, będą dotyczyły opłacania ZUS-u i prowadzenia księgowości. Do tego dojdą nam koszty w postaci opłacania podatków i ponoszenia stałych kosztów prowadzenia działalności, jak opłacanie pracowników, lokalu, leasingi czy innych kosztów stałych generujących przychody.
Jakie korzyści daje działalność gospodarcza?
Bez wątpienia główną zaletą, jaką zapewnia własna działalność gospodarcza, jest przede wszystkim ogromna możliwość samorealizacji dla przyszłego przedsiębiorcy. Ustala on sam cele, zakres swojej działalności oraz ma możliwości kontrolowania własnego dochodu.
Kolejnym atutem na pewno będzie elastyczny czas pracy, który osoba chcąca zacząć działać na swojej działalności będzie mogła mieć.
Osoba chcąca zacząć działać na swoim, będzie mogła nacieszyć się z posiadania przywileju elastycznego czasu pracy. Początkujący przedsiębiorca może również liczyć na szansę rozwoju swojej firmy, co może przełożyć się w przyszłości na wysokość jego dochodu.
Jakie są wady prowadzenia działalności gospodarczej?
Do jednych z największych wad prowadzenia własnej działalności zalicza się ryzyko niepowodzenia przedsięwzięcia, dlatego przyszli przedsiębiorcy powinni starannie przemyśleć swoją strategię i plan działania, by ich działalność mogła odnieść sukces. Decydując się na założenie własnej działalności, należy również pamiętać o odpowiedzialności finansowej i prawnej, której nie sposób uniknąć, zarówno za swoich pracowników, jak i za siebie.
Nie można zapomnieć o konieczności poniesienia kosztów związanych z rozpoczęciem przedsięwzięcia, a także o monitorowaniu kontroli sytuacji na rynku i podejmowania ciągłej walki o potencjalnych klientów.
Największą wadą, jak i problemem może okazać się konieczność śledzenia zmian w obowiązujących przepisach prawnych. Przyszli przedsiębiorcy muszą się zapoznać między innymi z przepisami podatkowymi, zasadami higieny pracy i bezpieczeństwa, prowadzenia dokumentacji firmowej czy przepisami Kodeksu pracy. Część problemów rozwiąże nam opłacenie księgowej czy korzystanie od czasu do czasu z porad prawnych.
Dla kogo Startup, działalność gospodarcza a spółka z ograniczoną odpowiedzialnością najlepszym rozwiązaniem?
Startup jest tymczasową organizacją, która opiera się na innowacji. Za startup można uznać również jednoosobową działalność gospodarczą ponieważ istnieje wiele definicji startupu. Najczęściej przyjmuje się jednak, że startup to nowatorskie rozwiązanie, obarczone dużym ryzykiem i finansowane zewnętrznie.
Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się natomiast z kosztami (w przeciwieństwie do JDG). Wynika to z tego, że umowę spółki musi sporządzić notariusz w formie aktu notarialnego, a taksa notarialna uzależniona jest od wartości dokonywanej czynności. Gdy przedsiębiorca decyduje się na założenie spółki, musi uwzględnić, że od umowy oraz aktu założycielskiego należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Podstawę obliczania podatku stanowi wartość wkładów wniesionych do majątku spółki lub kapitału zakładowego. Wkład wspólnika to majątek przekazywany przez niego na rzecz spółki, aby spółka posiadała swój własny majątek. W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością minimalna wysokość kapitału zakładowego wynosi 5.000 zł.
Przepisy prawne w niektórych przypadkach wymagają sporządzenia umowy w formie szczególnej, na przykład dla umowy spółki partnerskiej obowiązkowa jest forma aktu notarialnego – co w tym przypadku powoduje dodatkowe koszty, ponieważ należy udać się do notariusza, który ten akt sporządzi.
Do kosztów należy również dodać wypisy umowy. W sądzie rejestrowym będzie składany jeden wypis, dla każdego wspólnika pobiera się po jednym wypisie i jeden dodatkowy wypis do sądu. Jest naliczana opłata w wysokości 600 zł podczas rejestracji spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Zatem nie ma jednej i zasadniczej odpowiedzi dla kogo, jaka opcja będzie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ każda z tych ma do zaoferowania co innego i każdy przedsiębiorca będzie miał inne oczekiwania wobec swojego wyboru. Powszechnie przyjmuje się jednak, że działając w pojedynkę lub z kilkoma osobami i prowadząc proste w obsłudze działania, które nie są obarczone ryzykiem łatwiej będzie prowadzić JDG, natomiast jeśli wchodzą w grę większe kontrakty, przetargi i ryzykowne transakcje bezpieczniejsza będzie spółka zoo.
Podsumowując, przyszły przedsiębiorca, powinien skrupulatnie przemyśleć każdą decyzję, którą ma zamiar podjąć w stosunku do planowanego przedsięwzięcia, uwzględnić wysokość kosztów, które będzie musiał ponieść oraz zadbać o kwestie związane z obowiązującymi przepisami prawnymi. Warto również, aby przedsiębiorca współpracował z kancelarią prawną, by w przyszłości uniknąć potencjalnych problemów związanych z przepisami prawnymi.