Funkcjonariusze Straży Miejskiej domagają się identycznych przywilejów, jakie przysługują policjantom. Chodzi przede wszystkim o prawo do wcześniejszej emerytury.

W ostatnich miesiącach coraz głośniej mówiło się o kolejnych lokalnych inicjatywach, których celem była likwidacja Straży Miejskiej w poszczególnych miastach Polski. Co więcej, niedawno parlament odebrał strażnikom prawo do korzystania z fotoradarów. Ci jednak nie zamierzają siedzieć „bezczynnie” i przeszli do formułowania żądań.

Krajowa Rada Komendantów Miejskich i Gminnych przygotowała projekt skargi na niezgodny – ich zdaniem – z Ustawą Zasadniczą tryb przechodzenia strażników na emerytury. Skarga ma zostać skierowana do Trybunału Konstytucyjnego. Strażnicy chcieliby mieć przywileje identyczne z tymi, jakie przysługują policjantom i przedstawicielom innych służb mundurowych.

Zależy nam na uczciwym rozwiązaniu problemu świadczeń emerytalnych dla strażników, którzy wykonują ciężką pracę. Domagamy się sprawiedliwej oceny tego, co robimy, i możliwości odejścia na wcześniejszą emeryturę. Strażnicy często wykonują zadania podobne do zadań np. oddziałów prewencji policji – mówi cytowany przez Dziennik Gazetę Prawną Piotr Ichniowski  – rzecznik KRKMiG.