Standardowe automatyczne pieczątki znają wszyscy. Są one wykorzystywane najczęściej do sygnowania ważnych dokumentów firmowych. Jak jednak wyglądają kwestie innego rodzaju pieczątek? Suchy stempel, sucha pieczęć czy suchy odcisk pieczęci bardzo często są wykorzystywane do wyeksponowania i podkreślenia rangi ważnych dokumentów oraz zaproszeń, gdyż gwarantują trwałe, eleganckie odbicie, które wygląda tak, jakby było tłoczone na papierze. Jeśli zainteresował Cię temat suchych stempli, to zachęcamy do czytania dalej! Poznaj historię suchych stempli w pigułce i zobacz jak kiedyś oraz jak dzisiaj są wykorzystywane.

Krótka historia, czyli o początkach suchych stempli

Czy suche stemple były wykorzystywane przez wcześniejsze pokolenia? Tak, ich historię datuje się na 3000 lat p.n.e. Pierwszymi, którzy je wykorzystywali byli Grecy oraz mieszkańcy okolic Morza Egejskiego. Pierwsze suche stemple były wykonywane z miękkich kamieni oraz niezwykle cennej kości słoniowej. Z czasem zaczęto je udoskonalać, by uzyskać wyraźniejsze, lepszej jakości odbicie. W epoce brązu natomiast takie suche stemple zaczęły przybierać kształt wypukłej elipsy. Z kolei w okresie hellenistycznym tworzono specjalne wzory na kamieniach szlachetnych, które miały świadczyć o statusie jej posiadacza.

Suche stemple dziś

Obecnie specjalne suche pieczęcie są powszechnie wykorzystywane przez różne instytucje, w tym przede wszystkim urzędowe. Suche pieczęcie często pojawiają się na dyplomach uczelni wyższych, gdyż prezentują się bardzo estetycznie, a poza tym nie rozmywają się i praktycznie nie można ich podrobić. Właśnie z tych powodów suche stemple pojawiają się także na ważnych dokumentach, książkach czy listach. Zdecydowanie najlepsze efekty można uzyskać dzięki odbiciu na dobrej jakości papierze – o odpowiedniej gramaturze, czyli powyżej 100 g. Jeśli jednak papier jest zbyt gruby, szczegóły często mogą się rozmazywać, dlatego tak ważne jest, by jakość papieru była odpowiednia. Wiele wzorów suchych pieczęci zostało zastrzeżonych w Urzędzie Patentowym, ponieważ korzystają z nich kancelarie adwokackie, notarialne czy ważne instytucje państwowe.

Jak produkowane są suche stemple?

Powiedzmy sobie też kilka słów na temat samej technologii tworzenia suchych stempli. Powstają one dzięki wykorzystaniu laserowo grawerowanych matryc. Treść stempla można wyciskać na papierze, kartonie, skórze. Trójwymiarowy wzór prezentuje się niezwykle estetycznie. Wśród gotowych produktów są zarówno suche pieczęcie wklęsłe, jak i wypukłe, które można wybrać w zależności od potrzeb i oczekiwań. Takie suche stemple są bardzo trwałe – utrzymują się na papierze przez wiele lat bez zmian i nie wymagają wymiany użycia materiałów eksploatacyjnych jak w przypadku standardowych automatów (tuszy etc.).

Przykładowe suche stemple

Zaletą suchych stempli jest też wysoka precyzja grawerowania sięgająca nawet 100 ppi, co zapewnia bardzo trwałe i widoczne odbicie. Takie stemple mogą również przybierać różnych kształt. Możemy zamówić stemple okrągłe, prostokątne, a nawet w formie rośliny. Zobacz przykładowe suche stemple

Ciekawą propozycją jest sucha pieczęć marki Colop o wielkości odcisku fi= 51 mm i okrągłym kształcie. Taka sucha pieczęć powstaje dzięki użyciu specjalnej matrycy i patrycy, które są wykonane metodą laserową. Obydwa elementy są umieszczone w tzw. wkładzie i w czasie użytkowania wyciskają wzór 3D na papierze zwykłym, czerpanym, fotograficznym albo cienkiej tekturze. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość wykorzystania samoprzylepnych naklejek do suchych stempli o średnicy 55 mm o barwie złota lub srebra, które są następnie naklejane na świadectwa albo certyfikaty. W takiej sytuacji suchy odcisk z wykorzystaniem suchej pieczęci wykonuje się przez naklejkę, co daje bardzo ciekawy efekt.

Elegancja i styl

Suche stemple są znane od tysięcy lat. Dziś są synonimem elegancji, potwierdzeniem wysokiego statusu społecznego, potwierdzeniem dokumentów. To produkt nie tylko odpowiedni dla urzędników czy osób zawodowo związanych z prawem, ale także dla firm o innym profilu działalności, które chcą podkreślić swój indywidualny charakter i wyróżnić się na tle konkurencji. Jeśli więc posiadasz restaurację czy np. studio fotograficzne, to warto pomyśleć o wprowadzeniu identyfikacji właśnie za pomocą suchego stempla.

Te i inne stemple możesz zamówić na stronie: http://www.stampler.pl/

 

 

 

Źródło: Artykuł partnerski