W poniedziałek polska delegacja z premier Szydło na czele odbyła w Londynie polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe. Szefowa rządu spotkała się także z rodakami mieszkającymi na Wyspach.

„Rząd PiS wprowadza zmiany, które będą zachęcające do powrotu (…). Wracajcie, mogę was zapewnić, że państwo polskie przyjmie was z otwartymi ramionami” – powiedziała Szydło.

Beata Szydło stwierdziła, że Polska wyszła z inicjatywą konsultacji międzyrządowych z Wielką Brytanią w celu pogłębienia wzajemnych relacji. „Ale tym, co nas najbardziej przekonywało do tego, by takie rozmowy podjąć, byliście wy, Polonia, Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii” – dodała.

„Chcemy, by kontakt z ojczyzną był dla państwa codziennością, byście tu, w Wielkiej Brytanii, czuli się bezpiecznie, byście mieli świadomość tego, że polski rząd jest zawsze gotowy was wspierać”.

„Dla rządu Prawa i Sprawiedliwości sprawy polskich obywateli bez względu na to, gdzie oni żyją, są najistotniejsze i najważniejsze. Nie ma ważniejszej sprawy niż Polska i Polacy”.

„Wprowadzamy zmiany, które zmieniają Polskę na lepsze. Wprowadzamy też zmiany takie, które, mam nadzieję, dla wielu z państwa będą zachęcające do powrotu. Wracajcie, ci z państwa, którzy mają taką wolę, chcecie, myślicie o tym, mogę was zapewnić, że polskie państwo przyjmie was z otwartymi ramionami”.

Premier powiedziała, że ci, którzy zdecydują się zostać w Wielkiej Brytanii, nie zostaną pozostawieni bez wsparcia. Jej słowa zostały nagrodzone oklaskami.