Foto: Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons

Niedawna podwyżka akcyzy na alkohol nie tylko nie zwiększyła wpływów do budżetu państwa, ale wręcz drastycznie je zmniejszyła. Jak informuje Puls Biznesu w środowisku rządowym nie wyklucza się kolejnej podwyżki na alkohole wysokoprocentowe.

W pierwszym półroczu z nową stawką akcyzową, do budżetu państwa wpłynęło o 64 miliony mniej niż w roku ubiegłym. Dodatkowo Główny Urząd Statystyczny podaje, że w pierwszej połowie 2014 roku wyprodukowano o 22% mniej alkoholu niż w analogicznym okresie z roku ubiegłego. Redakcja Pulsu Biznesu informuje, że w rządzie rozważana jest już kolejna podwyżka akcyzy, tym razem od 5 do 9%.

Biuro Prasowe Ministerstwa Finansów na pytania Pulsu Biznesu odpisało następująco: „Uprzejmie wyjaśniamy, że aktualnie nie są prowadzone prace nad zmianą stawek podatku akcyzowego na wyroby spirytusowe, wino oraz piwo”. W dalszej części artykułu portal www.pb.pl informuje jednak, że Ministerstwo nie zadeklarowało czy takie prace nie będą prowadzone w przyszłości.

Dopóki nie ma oficjalnych komunikatów – pewności nie mamy, jednak osobiście nie zdziwiłbym się gdyby informacje Pulsu Biznesu się sprawdziły. Platforma Obywatelska znana jest z leczenia przysłowiowej dżumy cholerą. Tylko ludzie skrajnie niekompetentni lub cyniczni mogą wpaść na pomysł by spadek wpływów do budżetu spowodowany podwyżką akcyzy zamienić we wzrost za pomocą kolejnej podwyżki akcyzy.

na podstawie: pb.pl