18 października 2016 r. Sąd Okręgowy w Warszawie rozpoznał apelację złożoną przez prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie w sprawie zaostrzenia kary orzeczonej wobec Józefa O.

Sąd Rejonowy w Legionowie zasądził wobec Józefa O. karę 2 lat pozbawienia wolności z warunkowym jej zawieszeniem na okres próby wynoszący 4 lata.

Józef O. był funkcjonariuszem Powiatowego urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kolbuszowej i Sanoku. Działał w latach 1945-1946. Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie postawił Józefowi O. zarzut popełnienia zbrodni komunistycznych, będących jednocześnie zbrodniami przeciwko ludzkości. Skazany dopuścił się bezprawnego pozbawienia wolności dwóch działaczy Armii Krajowej z okolic Kolbuszowej i Sanoka. Józef O. fizycznie i moralnie znęcał się nad uwięzionymi członkami AK, bił ich pałką i wyciorem karabinu, raził prądem elektrycznym.

Torturami wymusił na więźniach złożenie fałszywych zeznań i przyznanie się do zarzucanych im czynów. Prokuratura Krajowa poinformowała, że Sąd Okręgowy w Warszawie uznał Józefa O. winnym zbrodni komunistycznych i orzekł wobec niego karę 3 lat bezwzględnego pozbawienia wolności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.