Flaga Unii Europejskiej. Foto: Rock Cohen/Flickr.com
Flaga Unii Europejskiej.
Foto: Rock Cohen/Flickr.com

Unia Europejska planuje zaostrzyć prawa dotyczącego dostępu do broni. Wśród propozycji Komisji Europejskiej znajdują się m.in. zakaz posiadania wszelkiego rodzaju broni półautomatycznej oraz sprzedaży replik, w tym tych służących do rekonstrukcji historycznych i celów hobbystycznych.

Pracą nad kolejnymi ograniczeniami są na razie w fazie konsultacji. Komisarz ds. wewnętrznych Cecilia Malmström. W argumentacji za zaostrzeniem przepisów powołuje się na kwestie bezpieczeństwa – mówiąc, że coraz częściej dochodzi do ataków popełnionych przy użyciu broni palnej.

Krytycy mają odmienne zdanie, przywołując głównie stany w USA. “W części stanów dostęp do broni jest w zasadzie powszechny. W niektórych jednak prawo jest restrykcyjne, zgodne z wizją urzędników z Brukseli. Prawo do broni związane jest oczywiście z innym prawem – odnoszącym się bezpośrednio do obrony samego siebie, swojej rodziny, majątku oraz domu czy mieszkania” – mówi ekspert portalu broń.pl, Piotr Pietrzykowski.

Jak zauważa Pietrzykowski, statystyki dotyczące przestępstw z użyciem broni palnej pokazują, że stosunkowo łatwy dostęp do broni nie skutkuje wzrostem przypadków jej bezprawnego użycia. Jest wręcz przeciwnie – większe problemy mają pod tym względem stany, w których obowiązują radykalne ograniczenia.

na podstawie: wsumie.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.