Zgodnie z zapisami ustawy, w 2014 r. stawka VAT powinna wrócić do poziomu 22%. Pomimo tego, Platforma Obywatelska zapowiada, że utrzyma wyższą stawkę VAT na poziomie 23%. Działania rządu są niekonstytucyjne – ostrzegają… nawet rządowi prawnicy.

Do końca 2010 roku podstawowa stawka VAT wynosiła 22%. Od 2011 r. stawka ta, pomimo ogromnych oporów społecznych, wzrosła do poziomu 23%. Wprowadzając wyższą stawkę VAT, rząd zapewniał jednak, iż jest to podwyżka tymczasowa, która obowiązywać będzie jedynie przez 3 lata.

Minister Rostowski wprowadził wówczas zapisy, zgodnie z którymi stawka VAT powróci do poprzedniego poziomu 22% od 1 stycznia 2014. Rząd jednak zmienił zdanie i zapowiedział, że tak się nie stanie.

Tak samo bowiem jak można było zmienić ustawę, wprowadzając nowe, “tymczasowe” stawki VAT, tak samo i teraz można powtórnie zmienić ustawę, wyrzucając zawarte w niej gwarancje obniżek. To właśnie zamierza zrobić minister finansów. Nowe zmiany w ustawie mają więc spowodować usunięcie wcześniejszych obietnic. W zamian za nie otrzymamy nowe obietnice. Tym razem minister Rostowski gwarantuje obniżkę VAT… w 2017 roku. Tymczasowość podwyżki ma więc ulec wydłużeniu z trzech do sześciu lat. Ale czy ktokolwiek jeszcze wierzy w tę “tymczasowość”?

Do sprawy odnoszą się już nie tylko niezależni profesorowie prawa, ale również prawnicy z… Rządowego Centrum Legislacji. Twierdzą oni, iż zmiany zaproponowane przez ministra Rostowskiego łamią Konstytucję RP. Według “PB”, wiceszef zespołu prawników rządowych, twierdzi iż usunięcie z ustawy gwarancji obniżek VAT, było by zanegowaniem rozwiązania przyjętego przez ustawodawcę, a to było by niezgodne z konstytucyjną zasadą zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa.

na podstawie: zus.pox.pl
foto: © Dmitry – Fotolia.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.