Hassan Mustafa Osama Nasr
fot. en.wikipedia.org

Sąd w Mediolanie zaocznie skazał muzułmańskiego religijnego działacza Hassana Mustafę Osamę Nasra, znanego także jako Abu Omar, na 6 lat pozbawienia wolności – informację o tym podała agencja AP.

Oprócz tego włoski sąd uznał udział samego imama w działalności terrorystycznej. – podaje Interfaks.

Abu Omar był imamem meczetu w Mediolanie. Został porwany przez agentów NSA w lutym 2003 i wysłany samolotem wojskowym z amerykańskiej bazy we Włoszech do bazy w Niemczech, a stamtąd do Egiptu, gdzie w ciągu kilku miesięcy przypuszczalnie był poddawany torturom. Amerykańskie władze podejrzewały Abu Omara o terroryzm.

W 2009 włoski sąd karny zaocznie wniósł akt oskarżenia wobec całego szeregu obywateli USA, spośród których 22 było współpracownikami amerykańskich służb specjalnych, a także 5 współpracowników włoskich tajnych służb, w sprawie o porwanie Abu Omara.

Przypomnijmy, że w lipcu 2013 stało się wiadomym, że w Panamie został zatrzymany były rezydent NSA w Mediolanie Robert Seldon Lady – zaocznie skazany we Włoszech na 9 lat więzienia za współudział w porwaniu Abu Omara.

Sprawa Hassana Nasra była jedną z serii przypadków zatrzymania podejrzanych o terroryzm po 11. września 2001. Poza Lady’m został zaocznie skazany na 7 lat pozbawienia wolności kierownik oddziału NSA we Włoszech Jeffrey Castelli. – jak podał wtedy rosyjski oddział BBC.

Przy śledztwie okoliczności porwania Abu Omara udało się wyjaśnić, że byli w nie zaangażowani także przedstawiciele włoskich służb specjalnych. W lutym 2013 sąd w Mediolanie skazał byłego zwierzchnika wywiadu wojskowego Włoch Niccolo Pollari na 10 lat pozbawienia wolności, a jego byłego zastępcę Marco Mancini na 9 lat więzienia.

Ministerstwo Sprawiedliwości Włoch wydało na Roberta Lady międzynarodowy nakaz aresztowania w grudniu 2012. Władze Włoch mogą wnioskować o ekstradycję byłego współpracownika NSA w ciągu 2 miesięcy – podała agencja AP. Lady został aresztowany w pobliżu granicy Panamy z Kostaryką.

Mediolańska sprawa jest pierwszą, w której figurowały osoby, biorące udział w tzw. „trybie nadzwyczajnym” wywozu osób podejrzanych o terroryzm do krajów, w których praktykuje się tortury.

Obrońcy praw człowieka nie raz potępiali podobną praktykę, która stoi w sprzeczności z normami prawa międzynarodowego.

na podstawie newsru.com