common.wikimedia

Na czwartkowej sesji rady miasta Warszawy, jednogłośnie podjęto decyzję wybudowaniu pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego. Ma on stanąć w roku 2015 na Żoliborzu.

common.wikimedia

Dokładna lokalizacja monumentu, to aleja Wojska Polskiego na Żoliborzu. Niedaleko tego miejsca, rotmistrz Pilecki został aresztowany przez hitlerowców a następnie trafił do obozu w Oświęcimiu. Projekt mówi o tym, że inwestorem pomnika będzie Warszawa. Koszt monumentu ma nie przekroczyć 1 500 000 złotych. Projekt, nad którym głosowali radni otrzymał pozytywną opinię Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Skarbnika Warszawy.

Informacja ta jest doskonałą wiadomością, zwłaszcza w marcu kiedy wspominamy Żołnierzy Wyklętych. Piękny prezent. Wreszcie wielki bohater, człowiek który całe swoje życie poświęcił dla Ojczyzny zostanie godnie uhonorowany. Od roku 2009 Witold Pilecki ma przyznany pośmiertny tytuł Honorowego Obywatela Warszawy. Stolica nie będzie jednak pierwszym miastem z pomnikiem rotmistrza. Wcześniej, polskiego bohatera upamiętniono w Krakowie, Wrocławiu i w Katowicach

na podstawie: niezalezna.pl, tvnwarszawa.tvn24.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.