Foto: parezja.pl

Pracodawcy RP zorganizowali debatę, podczas której wiceminister pracy Marek Bucior przyznał że wkrótce może wystąpić potrzeba podwyższenia wieku emerytalnego.

W tej chwili to optymalne rozwiązanie, ale być może trzeba będzie podyskutować nad tym, czy wraz ze starzeniem się społeczeństwa nie trzeba będzie szybciej podnosić wieku emerytalnego – stwierdził wiceminister pracy Marek Bucior. Podczas tej samej debaty, wtórował mu główny ekonomista ZUS Paweł Wojciechowski.

Z naszych analiz wynika jednak, że w dłuższym okresie starzenie się społeczeństwa może mieć dramatyczne skutki dla budżetu państwa, ale nie w części emerytalnej, tylko w części nakładów związanych z wydatkami na opiekę zdrowotną osób starszych – stwierdził.

Na dodatek raport przygotowany przez Biuro Polityki Społecznej Kancelarii Prezydenta dotyczący emerytur mówi jasno, „że osoby, które teraz wschodzą na rynek pracy i która przepracuje na umowie o pracę 37 lat muszą się liczyć z tym, że ich emerytura wyniesie zaledwie 20% ostatniej pensji” – czytamy na polskiepiekielko.pl.