W roku 2003 narodził się pomysł umieszczenia w Wiedniu pomnika króla Jana III Sobieskiego. Dziś inicjatorzy proszą o pomoc finansową.

Projekt monumentu przedstawia króla Jana III Sobieskiego z nacierającą husarią. Pomnik ma stanąć w Wiedniu na wzgórzu Kahlenberg, z którego ruszył atak wojsk Rzeczypospolitej na oddziały tureckie. Obecnie w miejscu tym znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona polskiemu władcy.

Pomysł narodził się w roku 2003, a w czerwcu 2011 renegocjowano umowę partnerską pomiędzy Wiedniem a Krakowem. 16 grudnia 2011 od burmistrza Wiednia nadeszła pozytywna odpowiedź ws. monumentu. 12 września 2013  w 330 rocznicę odsieczy wiedeńskiej dokonano wbudowania kamienia węgielnego na miejscu powstania pomnika Jana III Sobieskiego.

Pomysłodawcy rozpoczęli właśnie zbiórkę funduszy w serwisie polakpotrafi.pl. Potrwa ona do 22 lipca, a Komitet Budowy Pomnika liczy na zebranie 400 tys. złotych.

Mamy niepowtarzalną okazję, by wspólnie napisać nową historię. Do tej pory zostało zrealizowane wiele etapów akcji. Teraz możemy współtworzyć kolejne części powstawania monumentu Jana III Sobieskiego. Współpracując, razem możemy zrealizować niełatwy, jednak w pełni możliwy i szlachetny cel. Liczy się każda pomoc. Zachęcamy do współuczestniczenia w inicjatywie. Tylko razem możemy dokonywać i budować rzeczy wielkich! – informują inicjatorzy.