Z Facebooka zniknęło około 300 prawicowych profili, w tym m.in. te o tematyce historycznej poświęconej Żołnierzom Wyklętym czy husarii.

Do cenzury w polskim internecie przyznał się Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, którego szefem jest Rafał Gaweł, skazany prawomocnym wyrokiem m.in. za nieprawidłowości finansowe. Ostatnim „osiągnięciem” ośrodka jest fake news, którego promowaniem zajęła się posłanka PO Kinga Gajewska. Informował on o wydarzeniu z 2013 roku, ilustrując je nowymi zdjęciami z zupełnie innej sytuacji.

Do wpisu przyznającego się do cenzury ośrodek dołączył prośbę skierowaną do internautów o wpłaty na „antyrasistowską” działalność. „Pracownicy i wolontariusze Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych przeprowadzili w czasie weekendu szeroko zakrojoną akcję usuwania stron, które publikowały treści o charakterze rasistowskim, homofobicznym i islamofobicznym” — możemy przeczytać.

„Łącznie zgłosiliśmy ponad 2000 stron organizacji neofaszystowakich, skrajnie prawicowych i antyislamskich. W wyniku tych działań ponad 300 zostało zablokowanych i usuniętych” – szczycą się organizatorzy akcji i dodają: „Podobne akcje będziemy przeprowadzać systematycznie”.

Właściciele 300 zablokowanych profili zapowiedzieli złożenie pozwu zbiorowego przeciw Ośrodkowi Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Uważają, że jego działania to cyberprzestępstwo. Mówi się również o złożeniu do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez ośrodek. O sprawie powiadomiono Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji oraz kierownictwo Facebooka.

Do podobnych akcji dochodziło także wcześniej, chociażby jesienią 2016 roku. Z portalu społecznościowego zniknęły wówczas strony Marszu Niepodległości, Młodzieży Wszechpolskiej czy Ruchu Narodowego. Po pewnym czasie i fali oburzeń wszystko wróciło do normy.

2 KOMENTARZE

 1. Stop wrogom Polski i Polaków!!!
  Stop antypolskiej agenturze!!!
  Podpisujcie petycje – to doskonałe narzędzia prawdziwej demokracji:
  http://petitiongo.org/en/petition/zdelegalizowac-w-polsce-dzialalnosc-wszystkich-fun
  http://petitiongo.org/en/petition/petycja-o-ograniczenie-kapitalu-niemieckiego-w-pol-8?mp=admin.message.success
  Jeśli nie możecie dostać się na strony, odświeżajcie je, a za którymś razem na pewno wejdziecie.
  Nie bądź bierny, broń Ojczyzny!

 2. Chciałabym, aby do tych pozwów pozwalano dołączyć osoba indywidualnym. Ja jestem np niemal systematycznie już blokowana. Teraz mam kolejne ponad tygodniowe blokowanie. Oczywiście nie odwiedzam w tym czasie FB. Za co? ano za fil ukazujący afrykańskich muzułmanów katujących i palących żywcem Chrześcijan, z wpisem o imigrantach których do Europy zapraszają lewacy. Słowo “lewacy” niezgodne zmowa przyjaźni FB oraz film są przejawem mojej rasistowskiej nienawiści, sam film zaś kłamstwem wobec biednych uchodźców oczywiście film usunięty a ja zablokowana i napiętnowana jako ksenofobiczny rasistowski nienawistnik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.