Sąd w Bydgoszczy skazał byłego funkcjonariusza Urzędu Bezpieczeństwa na karę 4 lat pozbawienia wolności. Henryk W. odpowiadał przed sądem za torturowanie więźniów z Armii Krajowej w 1945 roku.

W postępowaniu przeciwko byłemu ubekowi sąd nie okazała litości skazując go na karę pozbawienia wolności. Jest to zdarzenie niepopularne względem zbrodniarzy komunistycznych. Sądy często decydują się na karę w zawieszeniu ze względu na wiek oskarżonego. Tym razem 91-letniemu mężczyźnie nie udało się tego uniknąć. Za torturowanie żołnierzy AK w 1945r. Henryk W. będzie umieszczony w zakładzie karnym. Wyrok nie jest prawomocny. Prokurator domagał się 6 lat więzienia.

Sędzia Jakub Kościerzyński prowadzący sprawę funkcjonariusza UB w uzasadnieniu tłumaczył, że oskarżonego należy sądzić wedle prawa panującego w 1932 r.. Jak zaznaczył – Ówczesne prawo nie przewidywało zbyt wysokiej kary za tego typu czyny.

Henryka W. nie było dzisiaj na sali sądowej. Nie jest wiadome czy zamierza złożyć apelację. Niewykluczone jednak, że prokurator po przeanalizowaniu uzasadnienia wyroku będzie starał się o surowszy wymiar kary przed sądem wyższej instancji. Proces funkcjonariusza UB trwał 5 miesięcy, a samo śledztwo 5 lat.

na podstawie: narodowcy.net

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.