Od 14 lat, co roku pod koniec września pielgrzymi idą przez najpiękniejsze zakątki Gór Świętokrzyskich w kierunku klasztoru na Świętym Krzyżu. Nie inaczej było tym razem. Rok 2013 był jednak rokiem wyjątkowym pod względem liczebności Rajdu. Na Świętym Krzyżu dziś zjawiło się prawie 6 000 pielgrzymów.
Klasztor na Świętym Krzyżu jest niezwykle ważnym sanktuarium na mapie Polski. Data założenia klasztoru nie jest znana. Różne źródła podają różne okresy. W Dziejach Polskich przykładowo, Długosz pisze że klasztor ufundował sam Bolesław Chrobry w 1006 roku. Miejsce to jest wyjątkowe, ze względu na Sanktuarium w którym znajdują się relikwie Krzyża, na którym skonał Jezus. W XI wieku relikwie te podarował książe Emeryk. Oprócz Sanktuarium znajduje się tu rumowisko zwane Gołoborzem, pozostałości wału kultowego przedchrześcijańskiego miejsca kultu, muzeum Parku Narodowego i wiele innych ciekawych i wartych zobaczenia zabytków.
Po raz pierwszy, Rajd Świętokrzyski odbył się 30.09.2000 roku. Patronat nad uroczystością objął m.in Biskup Ordynariusz Diecezji Kieleckiej – ks. biskup Kazimierz Ryczan. Wśród instytucji współorganizujących Rajd znaleźli się: Przewodnicy Świętokrzyscy PTTK w Kielcach czy Klasztor Oblatów na Świętym Krzyżu Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach. Było to wydarzenie jubileuszowe, celem było uczczenie 2000 lat chrześcijaństwa na świecie, uczczenie X wieków chrześcijaństwa na Łyścu, oddanie czci Relikwiom Krzyża Świętego, ukazanie piękna Gór Świętokrzyskich czy 50-lecie działalności PTTK w Polsce.
O rozwoju Rajdu niech świadczy fakt, że w roku 2000 pielgrzymi przemierzali drogę na Święty Krzyż siedmioma przygotowanymi specjalnie trasami. Dziś do celu prowadziło piętnaście tras. Nie jest to tylko wydarzenie religijne. Uczestnicy przemierzają trasy różnej długości i o różnym stopniu trudności podziwiając najpiękniejsze zakatki Gór Świętokrzyskich. Kontakt z naturą sprzyja wyciszeniu i kontemplacji. Idą dzieci, młodzież, ludzie dorośli i starsi. Wszyscy w jednym celu.
Po wejściu na szczyt jest trochę czasu wolnego. Jego długość zależy od czasu w jakim pokonało się drogę na szczyt. Można udać się do Sanktuarium, pomodlić się, można posilić się żurkiem lub bigosem. Można też po prostu usiąść na kamieniu i patrzeć w dal, podziwiając piękno okolicy.
O godzinie 15:00 odbyła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ksiądz biskup Kazimierz Ryczan. Przed jej rozpoczęciem nastąpiło tradycyjne wręczanie odznak „Korona Gór Świętokrzyskich”. Jest to odznaka przyznawana osobom, które zdobędą najwyższe szczyty poszczególnych pasm i grzbietów Gór Świętokrzyskich.
Po zakończeniu Mszy, wszystkie grupy pieszo udały się na oddalony o 2 km parking, skąd autokary rozwożą pielgrzymów do domów. Rajd Świętokrzyski jest wydarzeniem, które na stałe wpisało się w kalendarz województwa świętokrzyskiego. Brałem udział w większości edycji i z czystym sumieniem mogę zachęcić do tego by pójść w ślady prawie 6000 tegorocznych uczestników. Na pewno nikt nie będzie żałował. Trasy jak wspominałem są mocno zróżnicowane zarówno jeśli chodzi o odległość (są np. takie liczące 9 km ale również takie liczące 16 km) jak i o stopień trudności. Regularnie widzę, jak trasy przemierzają ludzie starsi, często schorowani. Są przewidziane postoje, przerwy na posilenie się, każdy idzie we własnym tempie. Polecam !
Na koniec chciałem wspomnieć o dwóch miejscach, do których dotarłem sam a które uważam za niezwykle ważne i potrzebne. Pierwsze to Golgota Nienarodzonych na Błoniach Sanktuarium. Znajduje się tam Krzyż z następującym napisem: „Wołanie nienarodzonych 1956-2006 – ponad 20 milionów pomordowanych w polskich rodzinach”. W to miejsce, w 2011 roku odbyła się pielgrzymka. Pątnicy poszli by modlić się za nienarodzonych dokładnie w 55 rocznicę rocznicę uchwalenia przez Sejm PRL ustawy dopuszczającej aborcję. Dziś również jest to miejsce wyjątkowe. Wszak jesteśmy po odrzuceniu przez Sejm obywatelskiego projektu zakazującego aborcji eugenicznej.
Drugie miejsce to Huta Szklana. Konkretnie chodzi o odsłonięte w 59 rocznicę zbrodni katyńskiej trzy monumentalne krzyże z napisami: Katyń, Charków, Miednoje. U stóp najwyższego z nich umieszczono słynną płaskorzeźbę Matki Boskiej Katyńskiej oraz słowa „Mortui sunt ut liberi vivamus” co tłumaczy się „Umarli abyśmy żyli wolni”. Właśnie przy tych krzyżach w trzeci piątek miesiąca (od maja do września) o godzinie 21 śpiewany jest Apel Jasnogórski.